Czasem, żeby poradzić sobie z trudną sytuacją warto skorzystać z pomocy specjalisty, psychologa. Będzie Pan mógł przyjrzeć się i zrozumieć swoje emocje, pozwolić sobie je przeżyć,a dzięki temu dać im odejść. Pogodzić się ze stratą, na nowo zdefiniować swoje życie, cele i wartości i skierować się ku przyszłości.
Witam,
stan, który Pan opisuje mieści sie w granicach normy. Każde rozstanie jest bardzo trudne zwłaszcza dla osoby, która o tym nie zdecydowała. Przeżywanie smutku po rozstaniu jest normalne i prowadzi po kilku miesiącach do oczyszczenia. Myślę, że najlepszym sposobem będzie odizolowanie w miarę możliwości od obiektu westchnień tak, aby móc pozwolić sobie na proces zakończenia związku. Te objawy z pewnością miną, czasem trwają kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ale z pewnościa kiedyś takie cierpienie sie kończy.
Pozdrawiam
Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek
Witam!
Odrzucenie przez ukochaną osobę to bardzo trudne doświadczenie, którym często mogą towarzyszyć stany depresyjne. Jest też możliwość, że obecny stan psychiczny, to Pana strategia na poradzenie sobie z trudnościami. Porzucenie wywołuje szereg konsekwencji psychicznych i somatycznych. Kiedy czuje się Pan bardzo źle psychicznie, także Pana ciało cierpi. Warto w takiej sytuacji szukać rozwiązań, które pomogą, a nie tylko zamaskują na chwilę ból. Poczucie, że jest Pan ważny dla innych osób, może z nimi porozmawiać i wspólnie poszukać rozwiązań pozwala zmniejszać psychiczne napięcie. O emocjach warto mówić. Pierwszy ważny krok już Pan zrobił - opisał Pan całą sytuację i poprosił o pomoc. Warto teraz zrobić kolejny - zwrócić się do bliskich osób, które mogą Pana zrozumieć i wesprzeć. Dzielenie się z innymi swoimi uczuciami i przeżyciami oraz wspólne pomaganie sobie pozwoli Panu przezwyciężyć trudności i zacząć układać swoje życie. Jeśli nie będzie miał Pan możliwości skorzystać z pomocy bliskich osób lub niepokojące objawy będą się utrzymywać lub nasilać (w ciągu najbliższych 2 tygodni do miesiąca), to zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Wsparcie specjalisty i praca nad trudnymi emocjami mogą pozwolić Panu poradzić sobie z tą sytuacją i wyeliminować narastające objawy.
Pozdrawiam!
Witam, skoro często ma Pan "napady depresji" oraz z powodu smutnego nastroju nie udało się Panu utrzymać nowej relacji z dziewczyną chyba czas najwyższy sięgnąć po pomoc specjalisty. Psychoterapia indywidualna przeprowadzona w dłuższej perspektywie czasowej powinna być bardzo pomocna w poradzeniu sobie ze skłonnościami do depresyjnych nastrojów. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozstanie po 7 latach związku – odpowiada Dr Aleksandra Karmazyn
- Czy to depresja po rozstaniu i chorobach? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Depresja i rozstanie z narzeczoną – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Jak poradzić sobie z obniżeniem nastroju po rozstaniu z dziewczyną? – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Myśli samobójcze po rozstaniu z dziewczyną – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska
- Jak poradzić sobie po zakończeniu romansu? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy z depresji po rozstaniu z dziewczyną w ogóle się wychodzi? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Rozstanie z dziewczyną u 31-latka – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Zaburzenia nastroju i snu po rozstaniu z dziewczyną – odpowiada Mgr Wojciech Gorczyński
- Jak poradzić sobie z samotnością po rozstaniu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd