Strach przed szukaniem nowej pracy

Witam. Piszę, bo nie mogę sobie poradzić ze strachem. Pracuje od 4 lat w jednym miejscu i chciałabym zmienić pracę, bo coraz gorzej się w niej dzieje, ale problem tkwi we mnie, że jeśli ma dojść do procesu szukania nowego zajęcia zawodowego, ja cała "ociekam" niewytłumaczalnym strachem. Nie wiem o co, być może, że nie poradzę sobie w nowej pracy i zostanę bezrobotna. co robić? Cały czas przeżywam nerwobóle. Pomóżcie Państwo proszę. Pozdrawiam.

Witam,
Opisuje Pani objawy tzw. stresu poznawczego, który związany jest z przewidywaniem nowej, nieznanej sytuacji w kategoriach zagrożenia. Każdy człowiek przeżywa lęk przed nieznanym i jest to całkowicie naturalna sytuacja. Problem pojawia się, gdy lęk ten nas hamuje, bądź wręcz paraliżuje w działaniu.
Proszę przemyśleć co w nowej sytuacji tak na prawdę Panią lęka - sam fakt szukania pracy; możliwość nieznalezienia szybko nowej posady; zmiana pracy na inną - trudniejszą lub nie dostosowaną do Pani ambicji; nowi współpracownicy czy szef? Być może nieświadomie buduje Pani obraz nowej pracy jako czegoś, co jest "ponad siły czy możliwości", gdzie w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zalecam dogłębną analizę swojej sytuacji obecnej - tego, co Pani lubi w obecnej pracy i co (być moze) trzyma Panią w tym "letargu" oraz analizę tego, co konkretnie Panią lęka. Czasami jest tak, że przemyślenie konkretnych elementów sytuacji krok po kroku pozwala na jej lepsze zrozumienie i przez to prowadzi do łatwych rozwiązań.
Jeżeli samodzielna analiza będzie nieefektywna, lub nie będzie Pani wiedziała "jak się za nią zabrać" polecam zasięgnąć rady psychologa (najlepiej poznawczo-behawioralnego) - w przeciągu kilku konsultacji myślę,że zdoła Pani okiełznać swój strach i ruszyć do przodu.
Powodzenia!

Nerwobóle i lęk przed zmianą mogą mieć źródło osobowościowe, dlatego zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Specjalista pomoże Pani przyjrzeć się źródłom problemu i możliwym sposobom ich przepracowania. A tym samym lepszego radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami i pozbycia się lęku.

Dzień dobry, sytuacja którą pani opisuje wywołuje lęk i jest to naturalne. Jeżeli jednak lęk zaczyna hamować pani działania jest to sytuacja nad którą warto popracować. Zachęcam do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą. Pozdrawiam.