Jak sobie radzić w trudnych relacjach w pracy?

Jak sobie radzić w trudnych relacjach w pracy? Pracuję ponad rok w urzędzie, a współpracownik pracuje 18 lat. Rozpoczęłam pracę na zastępstwo, pracowałam bez pomocy innych osób radziłam sobie dobrze, współpracownik w pokoju z długim stażem pracy w pewnym momencie (gdy okazało się , że osoba którą zastępuje nie wróci do pracy) zaczął mówić, że mam sobie szukać pracy, zaczął mówić nawet gdzie mam sobie szukać pracy, byle tylko żebym odeszła z obecnej pracy (byłam zarzucana różnymi pytaniami m.in. o kierownika np. czy u niego byłam, itp.). Ponadto osoba w pracy jest chroniona przez kierownika (jest jego koleżanka), trudno nawet to tutaj ująć gdyż musiałabym opisać sposób pracy. W skrócie to wygląda tak, że: piszę projekt a inny pracownik otrzymuje go od kierownika, tak żebym o tym nie wiedziała i z niego może korzystać (różne sytuacje występują). Miała też miejsce sytuacja taka, że koleżanka sama podkradła projekty. Sytuacje, które opisałam miały miejsce w czasie pracy na zastępstwie, gdy otrzymałam kolejną umowę zgłosiłam nieprawidłowości kierownikowi, zaczął robić mi na złość. Nieprawidłowości jest więcej...

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zacznę od tego, że nie ma przyzwolenia na takie sytuacje w pracy, jakie Pani przedstawiła, jednak rzeczywistość okazuje się inna...

W odpowiedzi na zaprezentowaną przez Panią relację, widzę dwa wyjścia:
1. rezygnacja z pracy, poszukując takiego miejsca pracy, które będzie Panią wspierało.
2. pozostanie w pracy, dostrzegając (domniemam) działania mobbingowe, które mogą mieć tendencję w kierunku eskalacji.

Tak, jak sama Pani zaobserwowała, w Pani pracy istnieją "rozdane
role"oraz tzw. hierarchia ważności.
Doświadczyła również Pani, że Kierownik nie jest obiektywny i nie jest po Pani stronie, co mocno "sprzyja" najbardziej zainteresowanym ("Koleżankom").
W zaprezentowanym przez Panią klimacie może być duża trudność
w twórczej i sprawiającej Pani zadowolenie/spełnienie w pracy zawodowej.
Jeśli atmosfera w pracy nie sprzyja, a wręcz blokuje powodując napięcia emocjonalne i stres, kończy się to wypaleniem zawodowym, wówczas praca przestaje mieć jakikolwiek sens.

Zachęcałabym Panią (oczywiście do rozważenia przez Panią) do szczerej, otwartej rozmowy z Dyrektorem, komunikując, że takie sytuacje, jakie Pani opisała, mają miejsce i czuje Pani bezradność
tej sytuacji i prosi Pani o wskazówki/wsparcie, jak może Pani Dyrektor pomóc?

Podsumowując, myślę, rozmowa z Psychologiem pomogłaby Pani
w zadbaniu o swoje potrzeby oraz w wyborze optymalnej dla Siebie perspektywy.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605