Przede wszystkim należy wyznaczyć jasne granice praca - dom. Nie powinnyście dzielić się ze współpracownikami informacjami o tym co zrobiła koleżanka po pracy. Zapewne nie życzyłaby Pani sobie by koleżanka opowiedziała w pracy, że spaliła Pani obiad, nie posprzątała czy nie wróciła na noc. Jestem przekonana, że współlokatorka ma te same obawy.Dlatego warto o tym porozmawiać i ustalić, ze nie opowiadamy o sobie na wzajem w pracy.
Dodatkowo, by uniknąć nieporozumień i gromadzących się pretensji warto wcześniej ustalić zasady wspólnego mieszkania, np. gdzie jest moje a gdzie twoje terytorium, którego nie przekraczamy. Która szafka, szuflada, półka w lodówce jest moja a która twoja. Należy ustalić grafik prac domowych - zmywanie, odkurzanie, wyrzucanie śmieci itp. Warto też ustalić kwestię sięgania po nie swoje rzeczy - żadna z Was nie powinna korzystać z kosmetyków, proszku do prania czy artykułów spożywczych koleżanki. Pod tym względem rozgraniczenie jest ważne, by żadna z Was nie zarzuciła drugiej, ze jest przez nią wykorzystywana. Ponadto ustalcie kwestie o której jest "cisza nocna", zasady zapraszania gości, korzystania ze wspólnych sprzętów itp. Warto porozmawiać o pieniądzach, która za co płaci, na jakich zasadach miały by mieć miejsce ewentualne pożyczki.
Im szczerzej i bardziej szczegółowo omówicie zasady, tym w przyszłości mniej czeka Was niemiłych niespodzianek.
Warto wyraźnie pooddzielać różne przestrzenie. Nie tylko moje i Twoje, ale tez te prywatne, do których praca "nie ma wstępu". Jasno umówić się co do wszelkich granic, zasad itp i bardzo konsekwentnie tego przestrzegać. Warto też postawić na jasna i szczerą komunikacje- mówienia o tym co czuje, z czym mi źle, co mi przeszkadza, ale tez co doceniam i co wychodzi. Rozwiązywanie problemów na bieżąco i nie pozwalanie na nagromadzanie się emocji czy frustracji.
Jeśli taka sytuacja jest nieunikniona- przez jakiś czas może funkcjonować bez zarzutu. Zachęcam jednak by nie było to rozwiązanie ostateczne, bo jednak taka sytuacja podnosi poziom stresu i bardzo splątuje różne nasze obszary funkcjonowania. Co na początku może nie mieć znaczenia, później może bardzo narosnąć.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresja ze strony teścia – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Egoizm i materializm w związku partnerskim – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Mieszkanie z rodzicami a rozwój dziecka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Pierwsza praca przed rozpoczęciem studiów – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- W jaki sposób dogadywać się z ludźmi w pracy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Przyjaźń męża z koleżanką z pracy – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak pomóc synowi uzależnionemu od narkotyków – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wspólne mieszkanie z mamą i konflikty – odpowiada Mgr Piotr Godleś
- Mieszkanie z natarczywą teściową – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy seks w takim wypadku jest nieodpowiedni? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Zmień swój dom z feng shui!
Aranżacja wnętrz to nie tylko urządzanie pomieszcz
Starasz się o kredyt? Sprawdź, jak policzyć zdolność kredytową
Kredyty bankowe są idealnym rozwiązaniem dla osób