W jaki sposób dogadywać się z ludźmi w pracy?

witam, Chcialabym zapytac co mam robic w pracy jedna dziewczyna ciagle mi dogryza ,jakies docinki robi ,czasami zali sie na inna kolezanke ,a potem gada z nia ,a mnie ignoruja.Denerwuje sie ta cala sytuacja i czuje sie gorsza przez to!Prosze o porade jak mam sobie radzic z takimi osobami. Monika

Dzień Dobry Pani,

Bazując na informacji, którą Pani przedstawiła, wnioskuję, że Pani reaguje emocjonalnie na zachowanie koleżanki, to koleżanka to nadal kontynuuje.

Z jakiegoś powodu sprawia to koleżance zadowolenie.

Co może Pani zrobić?

Tylko szczera, spokojna i nie oceniająca rozmowa z koleżanką, w której mogłaby Pani powiedzieć, jak się Pani czuje w takiej sytuacji, kiedy koleżanka czyni złośliwości, skierowane do Pani.
Wyrazić swoją potrzebę, że jeśli ma jakiś temat do przegadania, czy dogadania, to prosi Pani o rozmowę "face to face" i "tu i teraz", a nie poza Panią i w odpowiedniej dla Pani formie.

Gdyby chciała Pani zgłębić temat, zapraszam do rozmowy.

Życzę Pani oczyszczenia relacji,
Irena Mielnik-Madej

Witam, dobra atmosfera w pracy jest bardzo ważna, zazwyczaj spędzamy w niej większość czasu. W przypadku nierozwiązanego konfliktu, może być to źródłem dodatkowego stresu. Na początek warto porozmawiać z koleżanką na osobności czym powodowane jest jej zachowanie i wyjaśnienie co w ten sposób chce uzyskać. Być może koleżanka również ma jakieś problemy, które nie potrafi oddzielić od pracy zawodowej. Napisała Pani, że zachowuje się niewłaściwe nie tylko w stosunku do Pani. W miejscu pracy obowiązują inne zasady wzajemnych relacji niż w życiu prywatnym i można oczekiwać od współpracowników bardziej profesjonalnego zachowania. Z punktu widzenia Kodeksu Pracy za konflikt w pracy odpowiada przełożony - "ma obowiązek w zakresie przeciwdziałania jakimkolwiek formom dyskryminacji, nękania, molestowania czy mobbingu oraz kształtowania w miejscu pracy zasad współżycia społecznego" (art 11, art.18, art. 94, art. 100). Jeżeli sytuacja powoduje że czuje się Pani źle w pracy, ma to wpływ na samopoczucie psychiczne, jak Pani napisała "czuje się gorsza" ma Pani prawo zgłosić skargę przełożonemu. Przesyłam link do ciekawej strony: http://www.mobbing.most.org.pl/
Pozdrawiam serdecznie