Jak mogę pomóc bliskiej mi osobie?

Witam, zwracam się z pytaniem dotyczącym dolegliwości jednej z członkiń mojej rodziny. Od dłuższego czasu nie je, przy stole w towarzystwie zachowuj się nerwowo, ucieka. Z drugiej strony podczas uroczystości jest bardzo miłą i pomocną osobą dla gości. Nie ma żadnych kontaktów towarzyskich, zwykle zawsze jest w domu. W sytuacjach konfliktowych zawsze stawia siebie w roli poszkodowanej a osobę będącą z nią w konflikcie traktuje bardzo wrogo, jest złośliwa, uprzykrza życie tej osobie przez długi czas. Nie wiem co jej dolega i jak jej pomóc.

Witam, najbardziej pomocna, jeżeli Pani krewna będzie chciała skorzystać z takiej formy pomocy, jest rozmowa z psychologiem. Zachowania konfliktowe mogą mieć różne podłoże. Mogą mieć związek na przykład z wysokim poziomem stresu, wynikać z osobistych pobudek, mieć związek z samooceną. Jeżeli jest to Pani bliska osoba można okazać jej troskę, zainteresowanie, porozmawiać o tym czy potrzebne jest jej wsparcie ponieważ obserwuje Pani zachowania które niepokoją a chciałaby Pani jej pomóc.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka