Jak mogę pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu?

Mam ojca alkoholika, ma 73 lata.., pije od zawsze, ale teraz wpada w zapominania, omamy, wyobraża sobie dziwne rzeczy, w miejsce niepamięci wstawia sobie wymyślone rzeczy. Musiałem z nim zamieszkać, po śmierci Mamy. Widze co sie z nim dzieje, trochę mnie to martwi, co będzie dalej bo w żaden sposób nie chce poddac sie leczeniu, nawet twierdzi, że go problem nie dotyczy. Zal mi go z jednej strony, z drugiej zaczynam się martwic, jak będę mógł z nim funkcjonować.. bo strasznie się zapomina, i ma jakięś otępienia alkoholowe. a pije dzięn w dzięn przez cały dzień z 6-7 mocnych piw. Co mogę zrobić?

Dzień dobry, Pani ojciec, jak Pani napisała, pije od zawsze. Uważa że ten problem go nie dotyczy i nie chce skorzystać z pomocy. Martwi się Pani o jego zdrowie, to zrozumiałe. Osoby uzależnione często przenoszą odpowiedzialność na otocznie i nie chcą się przyznać do swojego nałogu. Terapia jest dobrowolna, przymusowe leczenie jest często postrzegane jako kara. Proszę skorzystać z pomocy w Ośrodku leczenia uzależnień. Uzyska Pani wsparcie dla siebie oraz więcej informacji na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie

Dorota Nowacka