Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niska samoocena i nieśmiałość a depresja

Od dłuższego czasu mam problem. Mam jedynie 150 cm wzrostu, brzydką twarz (ja tak uważam) i problem z nieśmiałością. Moi koledzy są wyżsi ode mnie. Na domiar złego mam nieproporcjonalne stopy (41/42)Dlaczego tak jest? Nie widzę w sobie żadnych dobrych cech. Boję się, że popadnę w depresję. Nie wiem, co robić. Rodzice wpajają mi, że wszystko się zmieni i że jestem piękny. Czy da się temu zaradzić?
ponad rok temu

Skiba - dorosłe dziecko z ADHD

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Nie podałeś wie kim jesteś wieku jednak myślę iż jesteś w okresie dojrzewania . Zarówno wygląd jak jak i typowo męskie cechy rozwijają się powoli w trakcie dojrzewania . Jeżeli naprawdę uważasz że coś jest nie tak od zawsze możesz skontaktować się z psychologiem . To że twoi koledzy są od ciebie wyżsi nic nie oznacza , proces dojrzewania jest
procesem zmiennym osobniczo i
zależy tylko i wyłącznie od
genetycznych uwarunkowań danego osobnika .

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Przejawiasz objawy charakterystyczne dla niskiej samooceny. Niska samoocena to nic innego jak zbiór negatywnych przekonań i myśli na swój temat. Oceniasz siebie bardzo krytycznie, przez co wpadasz w kompleksy. Koncentrujesz się na wadach, swoich słabych stronach, jak np. niski wzrost czy nieproporcjonalne stopy, ignorując swoje zalety i talenty. Napisałeś, że masz brzydką twarz. Słusznie zauważyłeś, że Ty tak uważasz. Dla swoich rodziców jesteś piękny. Zresztą piękno to pojęcie względne. Pamiętaj, że nie ma ideałów, ale każdy z nas ma w sobie coś, z czego może być dumny. Wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Jest jeszcze intelekt, poczucie humoru, temperament, cechy osobowości, którymi możemy zjednywać sobie ludzi. Powinieneś popracować nad swoim poczuciem własnej wartości. Sądzę, że jesteś młodą osobą, więc Twoja sylwetka, wygląd będą się jeszcze zmieniać, możesz jeszcze urosnąć. Niemniej jednak warto byś popracował nad nieśmiałością, gdyż słusznie zauważyłeś, że może z czasem przerodzić się w depresję. Możesz np. spróbować spisać na kartce wszystkie swoje cechy i sukcesy, z których jesteś dumny. Każdego dnia czytaj sobie listę tych cech i powtarzaj jak mantrę. Zapytaj innych – rodzinę, bliskich, przyjaciół – co im się w Tobie podoba. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Jak podnieść poczucie własnej wartości? i Jak pozbyć się kompleksów?
Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy