Nadmierna płaczliwość, niska samoocena i brak oparcia w rodzinie

Witam! Chciałabym zapytać w jaki sposób można poradzić sobie z podniesieniem własnej wartości i samooceny ? Nie ma dnia w którym bym nie płakała, rodzice nie popierają mnie w tym że szukam pomocy u psychologów a sami ciągle mnie poniżają, nigdy nie chwalą i codziennie muszę usłyszeć jaka jestem do niczego, nic nie warta, brzydka, gruba, że nic nie potrafię zrobić a nawet mama co jakiś czas nazywa mnie bezużyteczną dziwką. Poczucie akceptacji od rodziny od zawsze było dla mnie ważne.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli zależy Ci na podniesieniu swojej samooceny, możesz znaleźć cenne wskazówki pod tym linkiem: Jak podnieść poczucie własnej wartości? Obawiam się jednak, że to, co sama dla siebie wypracujesz, może zostać zniweczone przez Twoją rodzinę. Napisałaś, że akceptacja ze strony rodziny była zawsze dla Ciebie bardzo ważna, zależy Ci na zdaniu rodziców, najbliższych, tymczasem nieustannie słyszysz od nich przykre słowa pod swoim adresem, które godzą w Twoją samoocenę i burzą Twoje poczucie własnej wartości. Twoi rodzice nie powinni Cię poniżać, wyzywać ani stosować wulgaryzmów. To jest agresja słowna i masz prawo mówić, że to Ci się nie podoba. Widać, że rodzice zaszczepili w Tobie brak wiary w siebie, dlatego szukasz wsparcia u psychologów. Oprócz niskiej samooceny pojawiły się też inne niepokojące objawy, jak płaczliwość czy obniżony nastrój. Pamiętaj, że należy Ci się szacunek i rodzice nie mają prawa poniżać Cię. Nie wiem, ile masz lat, czy jesteś pełnoletnia. Może warto byłoby pomyśleć o uniezależnieniu się od rodziców? Pomocy możesz szukać w poradniach zdrowia psychicznego lub, jeśli się uczysz, u pedagoga/psychologa szkolnego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Panią Serdecznie,

Motywacja do zmiany i samopoznania wymaga wysiłku, zaangażowania i systematyczności, tak więc żartobliwie: "bez pracy nie ma kołaczy...".

Podobnie jest z pracą nad poczuciem własnej wartości, jednak gdy powie Pani sama sobie " tak " na taka pracę,
w formie warsztatowo-treningowej, czy też poprzez uczestnictwo w terapii rozwojowej, to będzie to dla Pani praca inspirująca i dająca zadowolenie, czego życzliwie Pani życzę.

Jest to trwający proces, ale też mądra inwestycja w siebie.

Samopoznanie można osiągnąć w trakcie procesu terapeutycznego rozwojowego lub poprzez uczestnictwo w treningach i warsztatach rozwoju osobowości, takich jak joga, medytacja, techniki relaksacyjne, trening wrażliwości, asertywności, kratywnościi i inne...

Serdeczności,
irena.mielnik.madej@gmail.com