Niska samoocena i brak pewności siebie

Witam, mam 16 lat i bardzo niską samoocene. Jest to spowodowane tym, że mam przebarwienia na ramionach. Nie mogę założyć bluzki na ramiączkach, ponieważ wydaje mi się, że każdy patrzy na mnie i śmieje się z tego jakie mam te ramiona. W moim otoczeniu mówią, że każdy ma wadę i nikt nawet nie zwraca uwagę na to co ja mam na ramionach. Brak pewności siebie sprawia, że mam niską samoocenę. Co mogę zrobić żeby było inaczej?
16 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Zwykle jest tak, że gdy coś nam się w sobie nie podoba, urasta to do rangi mega problemu. Małe niedoskonałości stają się nagle centralnym problemem, od którego nie sposób się oderwać. Zawsze jest coś, co może się nam w sobie nie podobać, np. za długie lub za krótkie włosy, za proste albo zbyt kręcone, za jasne albo za ciemne, zbyt duży brzuch, za mały wzrost albo – jak w Twoim przypadku – przebarwienia na ramionach. Koncentracja na własnym „mankamencie” sprawia, że spada nam poczucie własnej wartości, źle się czujemy sami ze sobą, tracimy wiarę w siebie. Twoi najbliżsi mają rację – nie ma ideałów na świecie i warto zaakceptować się taką, jaka jesteś. Możesz oczywiście skonsultować się z dermatologiem czy innym specjalistą, który podpowie Ci, co możesz zrobić, by plamy na skórze ramion były mniej widoczne, ale przede wszystkim powinnaś spróbować zaakceptować siebie i pomyśleć, że Twoje ramiona nie są wcale takie złe, że to może być Twoja cecha rozpoznawcza, a nawet Twój atut. Jestem pewna, że tak naprawdę niewiele osób zwraca uwagę na Twoje przebarwienia na skórze i raczej mało kto się z nich śmieje czy komentuje. To raczej Twoje kompleksy sprawiają, że zaczynasz sobie wmawiać niektóre rzeczy. Kompleks wpędził Cię w niskie poczucie własnej wartości, psuje Ci samopoczucie i uniemożliwia czerpanie radości z życia. Jak sobie pomóc? Nie ma jednej sprawdzonej metody, ale warto pracować nad sobą, samoakceptacją, samooceną. Spróbuj skoncentrować się na tym, co w Tobie najlepsze, na swoich mocnych stronach. Zapytaj bliskich, przyjaciół, za co Cię cenią, co im się w Tobie podoba. Zobaczysz, jak wiele jest w Tobie pięknych, wartościowych, atrakcyjnych cech, z których możesz być dumna. Unikaj niekorzystnych porównań społecznych, np. z atrakcyjnymi modelkami, których zdjęcia zwykle przechodzą przez Photoshopa. Wsparcia możesz też poszukać u psychologa/pedagoga szkolnego. Zachęcam Cię też do przeczytania tekstów: Jak pozbyć się kompleksów? i Jak podnieść poczucie własnej wartości? Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, niska samoocena nie jest niczym innym jak zbiorem myśli i ocen na swój temat, niepochlebnych, dołujących, powodujących porównywanie się z innymi, oczywiście na swoją niekorzyść. Może być wynikiem wcześniejszych doświadczeń kształtujących nasz wizerunek. Jak najbardziej można pracować z niską samooceną poprzez czytanie książek na ten temat, których jest pod dostatkiem w księgarniach, uczestniczenie w grupach rozwoju osobistego lub grupach terapeutycznych lub skorzystanie z pomocy terapeuty, który w bezstronny sposób pomoże spojrzeć na własną osobę. Powodzenia i pozdrawiam Beata Jaszczak