Jak radzić sobie z objawami somatycznymi?

Mam objawy somatyczne w postaci czerwonych plam na szyi i policzkach. Podczas silnego stresu związanego z opowiadaniem o przykrych (traumatycznych) doświadczeniach zaczynają pojawiać się na mojej szyi zaczerwienienia a pózniej idzie to wkierunku policzków. Dzieje się też tak w sytuacjach społecznych np. przemówienia publiczne lub jak pojawią się przełożony w pracy. Ludzie na mnie wtedy patrzą i nie wiedzą co się ze mną dzieje lub śmieją się. Chciałbym wtedy zapaść się pod ziemię, schować się ale nie mogę. Odczuwam wtedy mega duży dyskomfort. Początki tych zaburzeń sięgają do szkoły podstawowej do 3 klasy ale czy wcześniej tak miałem to nie pamiętam. Kiedyś taką reakcje powodowały same myśli o stresujących sytuacjach społecznych. Mam z tym problem do dzisiaj (mam 34 lata) nie w tak dużym stopniu jak kiedyś ale jednak dalej. Te objawy pojawiają się przy napadach lękowych i są związane z fobią społeczną. W dużym stopniu opanowałem swoje napady lękowe i fobie społeczną. Moje objawy somatyczne występują rzadziej ale nie mogę ich wyeliminować do końca. Gdy się pojawiają bardzo mnie to dołuje. Czy da się wyeliminować tą reakcje organizmu całkowicie, czy muszę się do nich przyzwyczaić?

Witam Panią,
Wspomina Pani o lęku przed ludźmi.
Tak, Pani objawy wskazują na fobię społeczną.
Erytrofobia jest jednym z objawów charakterystycznym
dla fobii społecznej.
Jeżeli czerwienienie się twarzy pojawia się przede wszystkim
w sytuacjach publicznych i podczas stresujących sytuacji,
to zapewne jest ono efektem chwilowo zwiększonej
aktywności układu współczulnego, który ulega pobudzeniu
właśnie na skutek przeżywanych emocji, lęku czy stresującej sytuacji.
Napięcie z tym związane oraz lęk przed ludźmi
powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, w wyniku
czego następuje czerwienienie się twarzy,
co jeszcze bardziej potęguje lęk przed kontaktami z ludźmi.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Warto jednak zająć się tym jak najprędzej, gdyż te dokuczliwe
przypadłości mogą prowadzić do pogłębiania się fobii społecznej,
a nawet do izolacji społecznej.
Aby Pani pomóc, należy poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani wzmocnić poczucie własnej wartości,
odzyskać równowagę wewnętrzną, wypracować umiejętności
radzenia sobie ze stresem, z emocjami i uporać się z czerwienieniem się
a także z fobią społeczną, co w efekcie pozwoli Pani nawiązywać
i utrzymywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl