Czy paraliżująca nieśmiałość może być objawem nerwicy?

Witam. Mam 26lat. Od zawsze byłam nieśmiała, stresowały mnie jakiekolwiek interakcje z obcymi ludźmi, wystąpienia publiczne itp. Często w nawet niestresujących okolicznościach (wśród rodziny i znajomych) potrafię się zawstydzić i oblewa mnie rumieniec. Dodatkowo od kiedy pamiętam doskwierała mi nadmierna potliwość, do tego stopnia, że całymi dniami stresowałam się, że ktoś może zobaczyć, że mam mokre pachy. Ostatnio zaczęłam mierzyć sobie ciśnienie. Jest jak najbardziej w normie 130/80 puls 80, jednak kiedy mierze ciśnienie wśród osób, nawet to mnie stresuje a puls skacze do 130. Czy powinnam się udać do kardiologa? Czy jest to może jakaś nerwica? Ja się już przyzwyczaiłam do tych moich 'stresujacych' sytuacji, ale ostatnio jak rodzina zobaczyła jaki mam puls, uznali że na pewno mam coś nie tak z sercem. Czy powinnam się martwić? Dodam, że poza tymi skokami tętna nigdy nic mnie nie boli i nie narzekam na problemy zdrowotne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje Pani za kontakt :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy, wskazują na objawy nerwicowo-lękowe, co byłoby wskazaniem do bezpośredniej konsultacji diagnostycznej oraz ewentualnego leczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Myślę, że wstępna/kontrolna konsultacja u Lekarza pierwszego kontaktu, byłaby dla Pani przydatna, celem rozwiania wątpliwości pochodzenia kardiologicznego.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Panią,
Jeżeli rumieniec pojawia się przede wszystkim w sytuacjach
publicznych i podczas stresujących sytuacji,
to zapewne jest on efektem chwilowo zwiększonej
aktywności układu współczulnego, który ulega pobudzeniu
właśnie na skutek przeżywanych emocji czy stresującej sytuacji.
Napięcie z tym związane powoduje rozszerzenie się naczyń
krwionośnych, w wyniku czego następuje czerwienienie się twarzy.
Nadmierna potliwość natomiast, może mieć zarówno podłoże
psychologiczne, np. stres, zaburzenia nerwicowe, stany lękowe…,
jak też podłoże somatyczne, np. choroby tarczycy, cukrzyca,
niewydolność serca
Można ewentualnie przeprowadzić badania w tym kierunku.
Może też być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.
Wspomniała Pani o stresie, zwłaszcza w sytuacjach publicznych,
w interakcjach z obcymi ludźmi itp.
Bardzo możliwe, że to właśnie przeżywany stres stanowi przyczynę
Pani nadmiernej potliwości i czerwienienia się twarzy.
Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Warto jednak zająć się tym problemem jak najprędzej, gdyż te dokuczliwe
przypadłości mogą prowadzić do powstania fobii społecznej.
Aby Pani pomóc, należy poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem,
z emocjami oraz uporać się z czerwienieniem się
i z nadmierną potliwością.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl