Czy są jakieś skuteczne sposoby na wyleczenie erytrofobii?

Jestem dziewczyną i uczęszczam do pierwszej klasy gimnazjum. Niestety już od czwartej klasy szkoły podstawowej cierpię na erytrofobię. Najgorsze są jednak jej objawy. Robię się czerwona nawet w sytuacjach niestresujących dla mnie. Ta choroba bardzo mnie ogranicza, boję się, ponieważ jestem osobą inteligentną i mającą własne zdanie, jednak przez tę chorobę staram się unikać kontaktów z ludźmi przez co tracę przyjaciół i uchodzę za osobę nieśmiałą choć wcale taka nie jestem. Nikt z mojej rodziny nigdy na coś takiego nie chorował, dlatego nie wiem skąd się to u mnie bierze. Boję się też, że z racji mojego młodego wieku żaden lekarz nie potraktuje mnie poważnie. Próbowałam porozmawiać z lekarzem jednak wyraźnie brakowało mu wiedzy. Naprawdę nie wiem jak sobie z tym poradzić, dlatego proszę o pomoc. Wiem, że nie powinnam prosić o podanie nazw leków jednak czuję się bezsilna i słaba, muszę sobie jakoś z tym poradzić. Ta choroba rujnuje mi życie i ogranicza jako młodą osobę. Chciałabym móc się rozwijać i normalnie żyć. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Witam!
Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych, do których należą także fobie, jest psychoterapia. Leki mogą zmniejszać lęk i poprawiać samopoczucie, nie wpływają jednak na rozwiązanie problemów, które są przyczyną zaburzenia.
Fobii nie przekazuje się dziedzicznie, jest to zaburzenie, którego podłożem są wewnętrzne konflikty, trudne przeżycia lub czynniki osobowościowe. Nie napisałaś, kto zdiagnozował problem i jakie do tej pory podejmowałaś próby poradzenia sobie z nim. Zaburzenia lękowe warto konsultować z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, ponieważ to oni zajmują się szeroko sferą psychiczną człowieka. Jeśli chcesz wpłynąć na poprawę swojego stanu psychicznego, to zalecam wizytę u jednego z tych specjalistów i podjęcie się psychoterapii.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

erytrofobia, lęk przed czerwienieniem - jest elementem fobii społecznej. Zalecałabym leczenie metodą psychoterapii. Wysoką skuteczność udokumentowaną empirycznie wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna, psychoedukacja. Pacjent i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.

Pozdrawiam serdecznie