Ataki lęku - czy powinnam zgłosić się do lekarza?

Witam, od pewnego czau (o ile nie od zawsze) cierpię na napady lęku. Piszę, że od zawsze, bo pamiętam tego typu zdarzenia z okresu, kiedy jeszcze nie chodziłam do szkoły. Teraz mam 22 lata, studiuję, nie przeżyłam żadnego tragicznego zdarzenia, a napady te się nasiliły. Nawet kilka razy dziennie odczuwam paniczny lęk, nie bardzo sama wiem przed czym, tak po prostu, przed śmiercią moją lub kogoś bliskiego. W trakcie napadu wali mi serce, robi się gorąco, mam ochotę płakać lub krzyczeć i po czasie to mija, śmierć nie przeraża mnie, jest ok. do kolejnego ataku. Nie wiem co robić, te napady stały się teraz częstsze i utrudniają mi życie. Czy mogę sobie sama pomóc? Proszę o radę. Marjon

Witam!
Samodzielnie może Pani sobie nie poradzić z napadami lęku, szczególnie, że ostatnio zaczęły się nasilać. Należy się w tej sprawie skonsultować z psychologiem/psychoterapeutą.
W zaburzeniach lękowych podstawową formą pomocy jest psychoterapia, która pozwala na dotarcie do podłoża problemu i rozwiązanie wewnętrznych konfliktów. Warto także, żeby skonsultowała się Pani z lekarzem psychiatrą. Będzie mógł zdiagnozować Pani problem i zalecić odpowiednie leczenie. Z pomocą specjalistów może Pani sprawnie powrócić do dobrej formy psychicznej i funkcjonowania w społeczeństwie.

Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest konsultacja psychiatryczna, w celu leczenia farmakologicznego lub psychoterapia poznawczo - behawioralna, psychoedukacja. Pacjent i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
Pozdrawiam serdecznie