Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąd bierze się kobiecy problem "Nie mam się w co ubrać!"

Dzień dobry,
podobne pytania już padały dlatego pozwolę sobie odesłać Pana do tego tematu: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czym-sie-rozni-terapia-psychodynamiczna-od-poznawczo-behawioralnej

Dodam, że jak pokazują badania w procesie terapeutycznym nurt nie jest najistotniejszy. Bardzo ważne są umiejętności i osobowość terapeuty. To prawda, że pewne nurty kładą większy nacisk na technikę pracy (nurt poznawczo-behawioralny) a inne bardziej na rozumienie reakcji emocjonalnej terapeuty na pacjenta (zjawisko przeniesienia i przeciwprzeniesienia), na relację terapeutyczną (psychodynamiczny)

Czy pomaga? - tak. Komu i co to trudno stwierdzić. Dla każdej osoby indywidualnie, objawów, choroby są inne rokowania powodzenia psychoterapii. Ma tutaj znaczenie również struktura osobowości, wiek, motywacja pacjenta i wiele innych. Pewne zaburzenia doskonale leczą się w systemie ambulatoryjnym inne potrzebują wsparcia psychiatry, leków, czasami hospitalizacji.

Pozdrawiam, MŁ.

0

Witam, terapia poznawczo- behawioralna jest ograniczona w czasie i skoncentrowana na konkretnej dolegliwości, w jej trakcie stosowane są treningi, techniki relaksacji i ważne jest "tu i teraz" nie skupia się na przeszłości. Terapia psychodynamiczna trwa znacznie dłużej a rozwiązań problemów szuka w przeszłości osoby, ważny jest wgląd w siebie i relacja z terapeutą. Oba podejścia są skuteczne, zależy z jakim problemem chce się Pan zgłosić. Pozdrawiam

0

W zależności od problemu jeden rodzaj terapii będzie bardziej efektywny niż drugi. Terapia poznawczo-behawioralna przede wszystkim skupia się na sposobach myślenia i na tym, jak one wpływają na funkcjonowanie, emocje danej osoby. Terapia psychodynamiczna raczej oparta jest na odnajdywaniu pewnych nieświadomych mechanizmów rządzących działaniami i emocjami osoby. Pozdrawiam.

0

Witam serdecznie,
Każdy nurt psychoterapii jest inny i można by było o nich bardzo długo opowiadać. Osobiście uważam, że każdy pacjent jest osobą indywidualną, do którego należy odpowiednio dopasować poszczególne metody psychoterapeutyczne. Być może warto udać się do specjalisty łączącego różne nurty psychoterapii (psychoterapie integracyjna). Terapeuta taki dopasuje do Pani indywidualnych potrzeb odpowiednie techniki i sposób, w jaki będziecie pracować.
Serdecznie zapraszam na psychoterapię. Pracuję integrując różne podejścia.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy