Cele terapii, czyli cele, które chce się osiągnąć w procesie psychoterapeutycznym, wyznacza i nazywa pacjent. Zgłosiła się pewnie Pani z konkretnymi objawami, więc z pewnością cele będą związane z ustąpieniem tych objawów. Trudno mi komentować pracę Pani psychoterapeutki. Mogę powiedzieć jedynie, że w ciągu 12-tu tygodni, króre refunduje NFZ, raczej nie da się osiągnąć celow psychoterapeutycznych. Rzetelna psychoterapia jest procesem długoterminowym. 12 tygodni to zaledwie początek nawiązywania relacji terapeutycznej. Pani psychoterapeutka być może zadaje Pani szereg pytań, aby Panią lepiej poznać i zrozumieć, a także zmotywować Panią do wyartykułowania własnych emocji i celów. Trudno mi komentować to z boku. Mogę powiedzieć tyle, że podstawą skutecznego leczenia jest dobra relacja terapeutyczna, oparta na zaufaniu, niezależnie od konkretnego nurtu. Zachęcam Panią do zgłaszania wszelkich pytań i mówienia o wątpliwościach w trakcie spotkań z psychoterapeutą. Proszę pamiętać, że psychoterapia nie polega na tym, że ktoś, kto wie lepiej, Panią "naprawia". Pani oraz Pani emocje są integralną częścią tego procesu. Inaczej mówiąc, psychoterapeuta może być ekspertem w zakresie psychoterapii, lecz to Pani jest ekspertem w zakresie swojego życia. To zawsze jest wspólna praca. Jeżeli jednak, pomimo chęci i pracy, czuje się Pani z terapeutą niekomfortowo, należy rozważyć zmianę specjalisty. Nie każdy specjalista bowiem jest odpowiedni dla danego pacjenta. Nie orientacja terapeutyczna, a relacja, jest tu podstawą.
Dzień dobry. Psychoterapia psychodynamiczna należy do terapii długoterminowych. Pierwszy miesiąc to absolutny początek terapii, właściwie etap diagnozy. Co do celów to oczywiście, że ich wybór należy do Pani - jedynie Pani wie jak chce żyć i jakich zmian Pani potrzebuje. Z kolei co do kontraktu to powinna Pani zapytać terapeutkę o takie sprawy jak przewidywany czas trwania terapii (z tym że nie będzie to dokładna informacja - pół roku, ok. roku, ok. 2 lat), warunki zakończenia terapii, warunki odwoływania spotkań itd. Cele terapii mogą się również zmieniać w czasie jej trwania.Pozdrawiam.
Witam serdecznie, chciałbym zaznaczyć, że to Pani ocenia kompetencję terapeutki. To Pani powinna odczuwać pozytywny efekt terapii i poprawy samopoczucia. Wg. mojej praktyki terapia powinna mieć pozytywny efekt dla klienta/pacjenta niezależnie od jej nurtu. Nie jestem zwolennikiem też książkowego podejścia i stosowania schematów - gdyż człowiek nie jest schematem.
Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na czym polega terapia w nurcie psychodynamicznym? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Brak efektów terapii psychodynamicznej – odpowiada Mgr Malwina Huńczak
- Czym się różni terapia poznawczo-behawioralna od terapii psychodynamicznej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Jak przebiega terapia u psychologia w przypadku zaburzeń osobowości? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak wygląda terapia psychodynamiczna? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Czym się różni terapia psychodynamiczna od poznawczo-behawioralnej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Co to znaczy psychoterapia w nurcie psychodynamicznym? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wątpliwości dotyczące terapii psychodynamicznej – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Terapia Gestalt i ocena efektów – odpowiada Mgr Piotr Schwarz
- Czy terapeuta prawidłowo prowadzi terapię? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)