Terapia Gestalt i ocena efektów

Od 2,5 m-ca chodzę na terapię Gestalt.Terapia nie ma w zasadzie celu/kontraktu, choć przyszłam z jasno określonymi celami.Cały czas kręcimy się w kółko (terapeutka też tak uważa) i nie ma to żadnego kierunku, efektów też. Nie wchodzimy w nic za głęboko i uważam, że to wszystko już o sobie wiem, niewiele jest nowości. Czuję, że chyba tracę czas, że to bez sensu i mi nie pomoże.Jak to powinno wyglądać i kiedy liczyć na efekty?Przez ten chaos wątpię w kompetencje terap. i nie wiem po co tam chodzę.

Dzień dobry.
Każdy z nurtów terapeutycznych posiada nieco inną specyfikę i podejście do zgłaszanych problemów pacjenta,klienta. Ostatecznym celem ma być zawsze jednak poprawa (poza nurtem psychoanalitycznym, który z założenia skupiony jest na samym analizowaniu).

Z osobistego punktu widzenia mogę powiedzieć, że nie w każdym z nurtów czułbym zadowolenie z terapii. Każdy z nas jest wyjątkowy, ma inny światopogląd co sprawia, że odpowiednie są dla niego wyjątkowe metody pracy. Jeżeli czuje Pani, że terapia nie zmierza ku wytyczonym celom to proszę zacząć od rozmowy na ten temat z terapeutką. Proszę się nie obawiać że wejdzie Pani w jej kompetencje - ważne, aby wyjaśniać tego typu wątpliwości. Być może oboje dojdziecie do wniosku, że ten typ terapii nie jest dla Pani właściwy, a być może terapia nabierze nowego napędu dzięki wyjaśnieniu i szczerości.

Pozdrawiam

Jest kilka nurtów terapeutycznych i nie każdy jest dla każdego. Zachęcam do poczytania o podstawowych założeniach terapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej. Ich skuteczność jest poparta badaniami empirycznymi. Nie zawsze też jest tak, że za pierwszym razem trafia się na właściwą osobę. I nie chodzi tu o kompetencje terapeuty, tylko o jego osobowość, sposób rozmowy, wiek, płeć i wszystkie te czynniki, które powodują, że darzymy kogoś zaufaniem. Może Pani na kolejnej sesji podzielić się z terapeutą swoimi wątpliwościami. Może też Pani zrezygnować i poszukać terapeuty pracującego w innym nurcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią. Czytając pytania zawarte w Pani poście pomyślałem o poczuciu bezpieczeństwa w kontakcie terapeutycznym (chodzi o Pani poczucie bezpieczeństwa). Niezależnie od podejścia, nurtu prowadzonej terapii stanowi ono warunek osiągania celów i decyduje o powodzeniu. Moim zdaniem jest ono ważniejsze niż techniki, którymi posługuje się psychoterapeuta. Tak więc jeśli czuje się Pani bezpieczna w tym kontakcie to ma Pani prawo te wszystkie pytania skierować do swojej terapeutki (bez obawy, że ją Pani czymś urazi). Jeśli terapia jest płatna to ma Pani prawo wiedzieć czy "To" na "Czym" Pani zależy uzyska Pani w tym kontakcie. Zachęcam do szczerej rozmowy, która może być bardzo przydatna i owocna dla obu stron. To swoista ewaluacja (w jakim Jesteście punkcie i dokąd Zmierzacie). Po takiej rozmowie będzie Pani wiedziała czy chce nadal kontynuować terapię z tą konkretną specjalistką czy nie. Będę trzymał kciuki, żeby się Pani odważyła na taką rozmowę. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/