Jak powinna wyglądać terapia?

Kobieta, 40 lat Od 8m-cy uczęszczam na psychoterapię.Nastawiłam się na intensywną pracę nad sobą,aby zmienić swoje życie.Mam dobry kontakt z terapeutą,ale spotkania polegają jedynie na tym,iż idę się wygadać,czasem usłyszę jakieś wyjaśnienia skąd biorą się moje reakcje lub że wszyscy tak mają.Nie widzę w terapii kolejnych etapów,o czym czytałam,nie dostaję wskazówek jak pracować nad zmianą.Nie wiem w jakim podejściu ter.ze mną pracuje.Myślę o rezygnacji z te.Jak powinna wyglądać taka terapia?

Witam serdecznie.

Na wstępie zachęcam, aby porozmawiała Pani ze swoim terapeutą o wątpliwościach. Ma Pani prawo wiedzieć w jakim nurcie terapeuta pracuje, jakie ma kwalifikacje itd. Na ogół na początku terapii określa się cele/oczekiwania jakie Pani ma wobec terapii. Podsumowanie dotychczasowych zmian, które zaszły od początku terapii mogłoby dać Pani jakiś ogląd co do postępów.
Czasem osoby zgłaszające się na psychoterapię oczekują rady czy wskazówki jak rozwiązać swoje problemy. Tak niestety nie działa psychoterapia. Wtedy jest to bardziej poradnictwo. Nie ma tak samo wyraźnego "przeskakiwania" do kolejnego etapu - psychoterapia to proces.
Każdy terapeuta pracuje inaczej. Proszę porozmawiać szczerze o tym co Pani czuje i myśli.

Pozdrawiam.
Katarzyna Troć
www.sensum-psycholog.pl

Witam,
Jest kilka nutów psychoterapeutycznych, każdy z nich za główny element terapii przyjmuje inne założenia wobec czego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak powinna wyglądać terapia. Bardzo często to co wydaje nam się najlepsze z obiektywnego terapeutycznego punktu widzenia ne jest najwłaściwsza drogą. Bardzo często pacjenci na terapii chcą rozmawiać o swoich objawach , gdy tak naprawdę objawy maskują prawdziwy problem, którym musi się zająć terapeuta. Osobowości nie da się zmienić w sposób zadaniowy , ćwiczeniowy - jest to bardzo długi proces.
Proponuję porozmawiać o swoich wątpliwościach z terapeutą.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka