Witam Panią. Podstawową metodą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia. Farmakoterapia to uzupełnienie leczenia w przypadku nasilonych objawów, niezbędne np. przy częstych myślach, czy próbach samobójczych. Polecam szczególnie terapie głębokie tj. analityczną lub psychodynamiczną, gdyż ich celem jest właśnie zmiana w strukturze osobowości, a nie wyłącznie zmiana zachowania. Ważne, by pracowała Pani z doświadczonym terapeutą, co oznacza, że powinien mieć co najmniej ukończone 4 - letnie szkolenie w zakresie psychoterapii i doświadczenie zawodowe. Dwie poprzednie terapie, o których Pani wspomina wcale nie musiały być źle prowadzone. W terapii osób z zaburzeniami osobowości charakterystyczne są zerwania procesu terapeutycznego w momentach kryzysu. Pogorszenie stanu psychicznego w trakcie terapii również może mieć miejsce. Ważne, by nauczyć się omawiać te trudne momenty ze swoim terapeutą, a nie przerywać; nie działać, tylko mówić o swoich emocjach i lękach. Długoterminowa terapia (nawet kilka lat) ze stałym terapeutą powinna przynieść oczekiwane zmiany. Małgorzata Danielewicz

0

Dzień dobry,

Trudno odnieść się do Pani postu przy tak ograniczonej ilości informacji.
Jakie to były terapie ? Przez kogo prowadzone ? I w końcu kto zdiagnozował u Pani tak wcześnie z.o. (gdzie w wieku lat nastu takich diagnoz się nie stawia) ? Co Pani obecnie przeszkadza ? Co się zmieniło po leczeniu ? Co Pani chciałaby zmienić ?

Być może warto skonsultować się z doświadczonym psychoterapeutą, bo jak sama Pani widzi nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi drogą wirtualną.
W internecie znajdzie Pani listę certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości, bądź proszę zapoznać się z tym linkiem, w którym również podane są miejsca, gdzie może się Pani skonsultować http://www.zaburzeniaosobowosci.pl/.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty