Czy terapeuta ma prawo przerwać terapię w taki sposób?

Terapeuta z dnia na dzień przerwał terapię na czas pandemii. Nie chce prowadzić terapii online, nie zaproponował zastępstwa - każde czekać aż wszystko wróci do normalności. Tylko, że to już trwa prawie dwa miesiące i brak terapii bardzo źle wpływa na moje samopoczucie. Czy terapeuta ma prawo tak postąpić? Czy taka długa i nieokreślona czasowo przerwa może mieć negatywne skutki?

Witam Pana,
Myślę, że w tej sytuacji warto rozważyć podjęcie psychoterapii
u psychologa, który pracuje online.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/

Dzień dobry, jak rozumiem terapia została tymczasowo zawieszona z powodu pandemii. Część terapeutów decyduje się na to rozwiązanie i ma do tego prawo. U części pacjentów jest to korzystniejsze niż kontynuowanie w formie online. Nie wiem, jak jest w Pana przypadku, bo nie napisał Pan o problemach, z jakimi Pan się zmaga. Z pewnością korzystne jest omówienie tego rozwiązania na sesji, tak by Pan miał możliwość opowiedzenia o swoich wątpliwościach, obawach, a także by mógł Pan poznać punkt widzenia swojego terapeuty. I jeśli w Pana terapii była na to przestrzeń, to jak najbardziej wszystko odbyło się zgodnie z zasadami. Mimo wszystko rozumiem, że może w Panu być wiele złości na terapeutę, co jest także zrozumiałe i ma Pan prawo do tej złości. Z pewnością sytuacja istnienia jakiejś niewiadomej oddziałującej długo jest frustrująca. Nie musi jednak niszczyć terapii. Wiele zależy od przymierza terapeutycznego zawartego na wstępie procesu.