Witam serdecznie. Nie wydaje mi się, żeby dobrym działaniem było rezygnowanie z tej terapii i tej terapeutki - wnioskuję po tym, że ocenia Pani, że pracuje się Pani z terapeutką bardzo dobrze. Bardzo ważne a czasami nawet ważniejsze od umiejętności czy doświadczenia terapeuty jest fakt czy zostało nawiązane przymierze terapeutyczne (wspólny cel i zaangażowanie w ten sam cel pacjenta i terapeuty). A nawiązanie przymierza wymaga czasu i upraszczając "dopasowania" terapeuty z pacjentem.
Również nie polecam dwóch terapii w tym samym czasie. W zasadzie odradzam. Terapia nie jest łatwą, prostą, przyjemną rzeczną dla pacjenta i przebywanie równoczesne w dwóch tego typu relacjach jest niekorzystne.
Dlatego może kontynuować tą terapię, aż osiągnie pani zamierzone cele. Kiedy będzie Pani gotowa wówczas wspólnie z terapeutką podjąć decyzję o zakończeniu terapii. Odpocząć, zastanowić się czy zamierza Pani podjąć kolejną terapię u kogoś innego i skupić się na nadużyciu, którego Pani doświadczyła.
Spokojnie nie wszystko na raz. Może terapeutka zmieni zdanie do tej pory.
Zastanawia minie też, co Pani miała na myśli pisząc, że oczywiście rozumie, że terapeutka nie zajmie się tematem molestowania. Z jakiej przyczyn terapeutka odmówiła pomocy w tym zakresie? Czy podała jakieś obiektywne przyczyn np. brak doświadczenia z tego typu pacjentami? I jak Pani zareagowała na taką decyzję.
Nie była Pani zła na terapeutkę? Nie była Pani zawiedziona jej postawą? Proszę się nad tym zastanowić, bo może nie jest to bez znaczenia, że ten temat wraca do Pani po 1,5 roku i zastanawia się Pani czy nie zmienić terapeutki. Równie dobrze może to też Pani omówić na terapii.
Pozdrawiam, MŁ.
Jest to temat do poruszenia z terapeutką. Zasada jest tak: najpierw praca nad uzależnieniem, dopiero potem nad innymi problemami. Wynika to z tego, że emocje, wspomnienia, które będą się budzić w psychoterapii mogą prowadzić do przerwania abstynencji, pogorszenia. Proszę porozmawiać z terapeutką i wspólnie coś ustalić. Być może jest już pani na etapie gdzie może podejmować inne tematy lub będzie możliwa równoległa praca z różnymi terapeutami. Jest to jednak do omówienia z terapeutką i do wspólnego podjęcia decyzji.
Beata Szymik
Witam
Uważam ,że żeby mogła Pani poradzić sobie z problemami całościowo , trzeba oprócz pracy nad leczeniem z uzależnienia podjąć koniecznie pracę nad tym co wydarzyło się w dzieciństwie, i do Pani należy decyzja - jakiego terapeutę wybierze ale niech Pani od razu powie , że chodzi o trudny temat wykorzystywania , bo jak już sama Pani wie , nie każdy terapeuta podejmie się takiej terapii, powinien to być specjalista psychoterapii, który zna się na takiej pracy, ma Pani racje , że problemu z alkoholem nie da się rozwiązać do końca, jeśli nie przepracuje Pani problemu wykorzystania , trzeba się ty zająć terapeutycznie.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prywatne zaangażowanie w relację z terapeutką – odpowiada Mgr Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek
- Czy mogę zmienić terapeutę? – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Miłość do terapeuty – odpowiada Dr Marta Melka-Roszczyk
- Co robić, jeśli zakochałam się w terapeutce? – odpowiada Mgr Agnieszka Galas - Konsor
- Czy zmiana terapeuty to dobry pomysł? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Idealizowanie terapeutki – odpowiada Dr Aleksandra Karmazyn
- Co powinna zrobić osoba, która w przeszłości była molestowana? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Czy można uzależnić się od terapeuty? – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Czy szukać nowego terapeuty w leczeniu Bordeline? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Co myśleć o tym zachowaniu terapeuty? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Psychoterapia długoterminowa
Jedną z gałęzi psychoterapii jest psychoterapia dł