Czy można uzależnić się od terapeuty?

Czy można uzaleznić się od terapeuty? czy przezywanie tęsknoty między sesjami, odliczaniem dni do nastepnej sesji,częste rozmyslanie, rozmowy w myslach z nim, może świadczyć o tym,że ta relacja zaczęła być chora i może stać sie to powodem do przerwania tej relacji?

Nie sądzę. Natomiast jest to okazja do zrobienia następnego kroku w psychoterapii, jeśli omówi się to z psychoterapeutą, do czego zachęcam. Nie wiem w jakim nurcie pracuje terapeuta, ale temat zależności i tęsknoty powinien być istotny (a nawet kluczowy), dla większości szkół terapeutycznych. Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Szczególnie w długoterminowej terapii dochodzi do bardzo szczególnej więzi, która może rodzić podobne obawy, np. o nadmierne przywiązanie, "uzależnienie". Wielu pacjentów przyznaje, że zdarza im się fantazjować o terapeucie i jego prywatnym życiu, zastanawiać się, jak dobrze wypaść, zrobić na nim wrażenie, nawiązać sympatię - lub wręcz przeciwnie, ukarać go, zemścić się, sprawić przykrość, ostro ocenić itp. Zawsze warto (choć może to być trudne, ale po to właśnie budowaliśmy tą relację i zaufanie) poruszać wszystkie takie tematy. Ich analiza w gabinecie może być bardzo cenna i okazać się np. odzwierciedleniem innych życiowych problemów klienta. W szczególnych przypadkach nadmierne przywiązanie do terapeuty może również wynikać z przekroczenia przez niego granic, naciągania kontraktu terapeutycznego itp. - np. przedłużania spotkań, spotkań między sesjami, poruszania prywatnych tematów.

Pozdrawiam!