Dzień dobry!

Obowiązkiem każdego terapeuty są wieloletnie studia, ale także odbycie własnej psychoterapii czy stałe odbywanie superwizji (konsultowanie swojej pracy z innym doświadczonym terapeutą). Wszystko to ma celu zwiększenie wiedzy terapeuty, ale przede wszystkim zwiększenie jego samoświadomości, świadomego rozumienia swoich poglądów, odróżniania ich od obiektywnej wiedzy naukowej, a także uznanie prawa pacjenta do własnych poglądów, potrzeb, postrzegania rzeczywistości na swój indywidualny sposób.

Każdy terapeuta pozostaje człowiekiem - ma swoją prywatną historię, własne doświadczenia, poglądy, sposób postrzegania świata. Nigdy nie stanie się całkowicie czystą kartą. Na pewno nie powinien jednak narzucać pacjentom swoich poglądów czy upodobań, dominować nimi w gabinecie, sugerować takich rozwiązań, jakie sam uważa za właściwe itp.

Pozdrawiam!

0

Witam,
Każda terapia jest inna, tak jak inny jest każdy człowiek, czyli terapeuta też. Pryzmat doświadczeń terapeutów, czy tez wizji terapii może się zazębiać i często tak jest. Podejście, sposób komunikacji, osobowość, temperament, te składowe są indywidualne.
Należy jeszcze wziąść po uwagę orientację, czyli "metodę" jaką pracuje terapeuta, np.: poznawczo - behawioralna, Gestalt, systemowa, Ericsonowska. Warto poczytać o każdej z nich chociażby w zasobach internetu, aby sie dowiedzieć na czym polegają.
Zawsze podczas terapii warto rozmawiać o swoich spostrzeżeniach, wnioskach czy uwagach z terapeutą. Mogą stanowić podstawę do dalszej pracy, moga również zawierać cechy ograniczające ją.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

0

Dzień dobry, na proces terapeutyczny duży wpływ ma zarówno osobowość pacjenta jak i terapeuty, jednak prywatne poglądy, opinie i przekonania terapeuty nie powinny mieć wpływu na przebieg terapii, a w wielu podejściach terapeuta nie powinien ujawniać pacjentowi swoich przekonań. Psychoterapeuci odbywają min. 4 letnie studia (już po uzyskaniu tytułu mgr), przechodzą własną terapię oraz odbywają superwizję m.in po to aby ich prywatne postrzeganie świata nie wpływało na pacjenta. Pozdrawiam.

0

Witam,

Na przebieg terapii wpływ ma wiele czynników, zarówno ze strony klienta/ pacjenta jak i terapeuty, m.in. : ich osobowość, doświadczenie życiowe, stosowana metodyka terapeutyczna. Wpływ wizji świata terapeuty nie może jednak dominować kontaktu terapeutycznego. Celem superwizji, ciągłego doszkalania się terapeutów jest m.in. umiejętność odzielenia własnych doświadczeń od doświadczeń klienta. Oczywiście jest to relacja międzyludzka więc obie strony mogą mieć swoje preferencje, co do pacjentów jak i terapeutów. Dąży się jednak do tego, aby przykładowo klient z dylematami egzystencjalnymi znalazł również profesjonalną pomoc u psychologa, psychoteraputy, który prywatnie jest ateistą. Osobiste poglądy, wykraczające poza wiedzę i oddziaływanie terapeutyczne nie mogą/ nie powinny wpływać na przebieg pomocy. Psychologia, psychoterapia to przede wszystkim nauka, nie zaś zlepek psychologicznych ( prywatnych) wizji.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty