W jakich przypadkach terapia behawioralno-poznawcza jest pomocna?

Dzień dobry, od kilku lat jestem w terapii spowodowanej głównie depresją.najpierw ok 1,5 roku w terapii integratywnej, teraz kończę prawie roczną terapię gestalt. w obu przypadkach terapeutkami były kobiety. efektem terapii jest wprawdzie normalne funkcjonowanie lecz wydaje mi się że dopiero teraz dotarłam do sedna problemu: zaburzeń narcystycznych. i tu moje pytanie: czy pomocna będzie terapia behawioralno-poznawcza? czy lepiej wybrać terapeutę mężczyznę czy kobietę? dziękuję za odp

Witam,

Jak najbardziej tak. Skuteczność TBP została niejednokrotnie potwierdzona empirycznymi dowodami, również w depresji czy zaburzeniach osobowości. Jeśli chodzi o płeć terapeuty, to zależy wyłącznie od Pani i nie ma wpływu na wynik terapii, o ile wybierze Pani zgodnie z preferencjami. Proszę również pamiętać, że dopasowanie pacjent-terapeuta to nie tylko płeć, ale szereg innych cech i czasem wymaga spotkania z kilkoma, zanim trafi się na "bratnią duszę".

Pozdrawiam

Dzień dobry!

Wiele badań wskazuje, że nurt teoretyczny nie jest kluczowy. Najważniejszą rolę pełni wiedza i zaangażowanie terapeuty, motywacja i zaangażowanie pacjenta oraz nawiązująca się między nimi relacja. Większość terapeutów łączy elementy różnych nurtów terapeutycznych.
W przypadku zaburzeń osobowości polecałabym terapię psychodynamiczną lub systemową. Za (naj)ważniejsze uznałabym jednak dobre porozumienie z terapeutą.
Jego płeć nie ma znaczenia. Zawsze warto ją jednak omówić (jakie skojarzenia budzą w Pani kobiety, jakie mężczyźni...).

Pozdrawiam!