Jaką terapię mam stosować?

Cierpie na zaburzenia lękowe. Przeszlam dwa lata terapii w nurcie Gestalt, trochę mi to pomogło. Jednak kiedy dowiedzialam sie ze w tym zaburzeniu najlepsza jest terapia poznawczo-behawioralna to przeszlam na taką. W marcu minie rok jak w niej uczestnicze a zero efektów,nie czuje tej "chemi" z terapeutą. Obecnie mam silny nawrot i zastanawiam sie czy wrocic do terapeuty poprzedniego ktorego uważam jak przyjaciela. Czy nurt terapii naprawdę jest tak ważny?

Pozdrawiam

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

chciałam zwrócić uwagę na Twój indywidualny wkład w swoje zdrowie. Przede wszystkim jesteś osobą, która aktywnie szuka pomocy, a dodatkowo pyta, zastanawia się i analizuje - to wspaniale, że tak świadomie dbasz o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Oznacza to, że jesteś zaangażowana w cały proces oraz pragniesz zmian.

Odpowiadając na Twoje pytanie - to zależy.

Przede wszystkim od tego kogo spytasz. Są specjaliści, którzy bardzo mocno obstają przy swoim twierdząc, że tylko nurt X czy Y może pomóc na dany problem. Są też tacy, którzy skupiają się na relacji z pacjentem/klientem/osobą w procesie i twierdzą, że jest to klucz do sukcesu terapeutycznego.

Według różnych badań, około 70% zależy właśnie od zbudowanej relacji. Co to oznacza w praktyce? To jak czujesz się w towarzystwie terapeuty/terapeutki, jak reagujesz na pytania z jej/jego strony, jak odbierasz całokształt Waszej pracy i czy przynosi to zamierzone przez Ciebie rezultaty. Dla jednych lekka, dość swobodna atmosfera jest na plus, podczas gdy inni odczuwają pewien dyskomfort i traktują taki styl pracy jako "brak profesjonalizmu".

Jeśli odczuwasz, że z obecnym terapeutą nie ma "chemii", nie zmuszaj się i podejmij decyzję, która jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego zdrowia. Terapia jest zawsze dla Ciebie i to Ty masz być z niej zadowolona.

Życzę Ci powodzenia w procesie terapeutycznym jak i życiu!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610