Brak efektów terapii psychodynamicznej

Od 9 miesięcy chodzę na terapię psychodynamiczną. Wcześniej byłem u tej samej terapeutki w terapii przez 6 msc, przerwa, potem znów 7 msc. Nie widzę poprawy mojego samopoczucia, wprost przeciwnie - jestem agresywny i kłótliwy. Terapeutka nie wie, ile będzie trwała terapia; powiedziała, że bardzo długo. Nie wiem, czy cele terapeutyczne są realizowane. Ostatnio odwołałą ona sesję 1,5h przed jej rozpoczęciem bez wytłumaczenia. Jest to dla mnie niepokojące Czy uważają Państwo, że ta terapia się uda?

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

Dzień dobry, terapia psychodynamiczna należy do terapii długoterminowych, długość jej trwania zależna jest od kilku czynników, ale przede wszystkim od rozpoznania. Terapia zaburzeń osobowości trwa na przykład 3 - 5 lat. Postęp w terapii nie jest liniowy, najważniejszą rolę gra tzw. relacja terapeutyczna. Zachęcam pana do omówienia swoich wątpliwości z terapeutką, swojej złości czy rozczarowania z powodu odwołanej sesji. Przedyskutowania obaw związanych z brakiem odczuwanych postępów. Pozdrawiam.