Zapytaj lekarza

1 , 0 3 1 , 4 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak efektów terapii psychodynamicznej

Od 9 miesięcy chodzę na terapię psychodynamiczną. Wcześniej byłem u tej samej terapeutki w terapii przez 6 msc, przerwa, potem znów 7 msc. Nie widzę poprawy mojego samopoczucia, wprost przeciwnie - jestem agresywny i kłótliwy. Terapeutka nie wie, ile będzie trwała terapia; powiedziała, że bardzo długo. Nie wiem, czy cele terapeutyczne są realizowane. Ostatnio odwołałą ona sesję 1,5h przed jej rozpoczęciem bez wytłumaczenia. Jest to dla mnie niepokojące Czy uważają Państwo, że ta terapia się uda?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Współchorobowość w depresji

Terapia psychodynamiczna zaliczana jest do terapii długoterminowych, jednak 9 miesięcy to czas kiedy powinien już Pan zauważać pewne jej efekty. Agresywność i kłótliwość mogą być objawem tzw. regresji w psychoterapii, ale z reguły etap ten występuje już po osiągnięciu znaczącego postępu w terapii. Nie pisze Pan z jakiego powodu nastąpiła przerwa w Pana terapii ani dlaczego zdecydował się Pan na kontynuowanie terapii po przerwie. Czy Pana terapeutka ma stosowny certyfikat (lub jest w trakcie certyfikacji)? Czy podlega superwizji? Proszę szczerze i otwarcie porozmawiać z terapeutką na temat Pana obaw, sesje terapeutyczne są miejscem i przestrzenią do takiej rozmowy. W terapii psychodynamicznej bardzo istotny jest setting, czyli warunki i zasady, którym podlegają zarówno pacjent jak i terapeuta. Zasady te dotyczą m.in. czasu, miejsca odbywania sesji, jak również reguł ich odwoływania. Odwołanie sesji 1,5h przed jej rozpoczęciem i pozostawienie Pana bez wyjaśnienia jest niedopuszczalne. Jeśli po poruszeniu z terapeutką wszystkich niepokojących Pana kwestii nadal nie będzie Pan widział żadnych korzyści dla siebie płynących z psychoterapii, proszę zmienić terapeutę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

0

Dzień dobry, terapia psychodynamiczna należy do terapii długoterminowych, długość jej trwania zależna jest od kilku czynników, ale przede wszystkim od rozpoznania. Terapia zaburzeń osobowości trwa na przykład 3 - 5 lat. Postęp w terapii nie jest liniowy, najważniejszą rolę gra tzw. relacja terapeutyczna. Zachęcam pana do omówienia swoich wątpliwości z terapeutką, swojej złości czy rozczarowania z powodu odwołanej sesji. Przedyskutowania obaw związanych z brakiem odczuwanych postępów. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy