Jakie będzie efekt terapii, jeśli spotkania są odwoływane?

witam chodze na psychoterapie udało się stworzyć dobra relacje ale ta relacja psuja nagłe odwoływanie wizyt już kilka się nie odbylo nie wiem co będzie dalej nie wypada mi się pytac teraputy z jakich powodow odwlywane sa wizyty chyba nie wypada bo nie wiem jak zaraguje teraputa ale irytuje mnie to nie wiem co dalej ja rozuiem ze mogą być rozne powody ale pacjent tez powinien wiedzieć odpowiednio wcześniej a wizyty nie można przelozyc niestety poprostu przepada zresztą czy ja się dowiem tydzień wcześniej czy 4 godz przed wizyta jakie to ma znaczenie skoro i tak spotkanie się nie odbędzie nie wiem jaki efekt będzie miała terapia jak będzie tak dalej

Witam Pana, pacjent ma prawo wiedzieć, jaka jest i jaka będzie częstotliwość jego spotkań z psychologiem i dlaczego się to zmienia, ma prawo też zadawać pytania np jaki wpływ na terapię mogą mieć tak nagłe i częste przerwy w procesie terapii. Normalną reakcją pacjenta jest frustracja z powodu odwoływanych przez terapeutę sesji - tym bardziej, gdy to się powtarza. Zaburzenie rytmu wizyt poprzez częste ich odwoływania powoduje u pacjenta zachwianie poczucie bezpieczeństwa, ważności jako człowieka no i spowalnia proces terapii, bo nie odbywa się ona, a zamiast tego pojawia się poczucie opuszczenia, irytacja. Te częste przerwy oraz Pana obawa przed reakcją terapeuty powinny być omówione na terapii - po to, aby czuł się Pan bezpiecznie i również do przeanalizowania Pana stylu współtworzenia relacji z ludźmi - np lęku przed odrzuceniem przez terapeutę, gdy dowie się, że coś mi się nie podoba. To są ważne sprawy, które powinny wyjść jaw na sesjach z terapeutą. Powinien Pan powiedzieć o tym otwarcie - tym samym trenować się w mówieniu o swoich potrzebach, obawach, a terapeuta powinien to przyjąć i odnieść się do tego. Terapia to również trening umiejętności społecznych w relacji z drugą osobą oraz pogłębianie wiedzy o sobie, czyli np. co mnie frustruje, czy irytuje i jak na to reaguję, czy tłumię to w sobie, czy chcę rozmawiać o tym otwarcie. Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Zachęcałabym Pana, by wnieść niepokojący Pana wątek (na terapii) celem omówienia go z Terapeutą - jest to (również) proces terapeutyczny..

Serdeczności i powodzenia Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605