Z czego mogą wynikać takie problemy z prostatą?

Dzień dobry Szukam na forum wskazówek co do swojego zdrowia. Mam 26 lat, od prawie 9 lat jestem pod nadzorem lekarza specjalisty psychiatrii i psychoterapeuty. Początkowo przez ponad 5 lat brałem sertaline w najmniejszej dawce 50 mg, potem przerwa i zejście na pregabalinę, którą biorę od prawie 2 lat. Czuję się stabilniejszy w emocjach i życiu. Stwierdzoną mam nerwicę lękową z napadami lękowymi, w ramach nieradzenia sobie mam afobam od 3 lat, co roku kupuję jedno opakowanie (w razie W jak potrzebuję), jednak nigdy (oby) nie zdarzyło mi się wybrać całego opakowania w ciągu całego roku (dawka 0.25). Potrzebuję porady w zakresie prostaty. Domniemam, że chodzi o somatyczne objawy, bo wszystko na to wskazuje, jednak chciałem posłuchać opinii większej ilości osób. Somatyczne problemy mam od początku terapii, przede wszystkim bóle bo boku na środku po obu stronach, czy ściski gardła (okolice jabłka adama). Jako nastolatek miałem wszystkie możliwe badania, nigdy nic mi nie wykazano. Obecnie od około sierpnia 2024 (mamy luty 2025) mam problemy z prostatą/pęcherzem - niestety tutaj również wszystkie możliwe badania zostały zrobione - krew, mocz, wydzieliny, usg, per rectum - oprócz powiększonej prostaty o bodajże 2 mm, nic nie stwierdzono - żadnej nieprawidłowości, choroby (prócz zapalenia prostaty). Od września biorę Prostimen, nie powiem, czuję się lżej, jednak czasami mam ataki, że po prostu boli mnie zbieranie się moczu, oraz po mikcji. Brak problemów z oddawaniem moczu (rozpoczęcie, w trakcie), żadnej krwi w moczu i w nasieniu. Dodam jednak, że w sierpniu miałem prawdopodobnie zapalenie pęcherza (40 stopni gorączka, wstawanie w nocy na siku, brałem Nolicin 2 tyg i przeszły ostre objawy, aż do teraz utrzymujące się takie, które napisałem wcześniej). Szukam pomocy, bo lekarze u mnie rozkładają ręce i godzę się z faktem o przewlekłym zapaleniu prostaty w moim wieku (26 lat) z powodu stresu i lęku, który odczuwam. Mogę sobie wmawiac, ale postanowiłem się podzielić tutaj tym, bo może ktoś nasunie jakiś kierunek, który mogę obrać, żeby zminimalizować problemy z prostatą. Dodam, że moja aktywność fizyczna jest marginalna, pracuję przed komputerem ponad 6h dziennie (mam poduszkę z wyciętą "dziurką"), mam stałą partnerkę, która nie odczuwa problemów typowych dla chorób przenoszonych drogą płciową (więc ona i ja jesteśmy pod tym względem zdrowi). Mam około 10kg nadwagi (189 cm wzrostu, 95 kg).
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pan, że od jakiegoś czasu ma problemy z prostatą oraz pęcherzem moczowym. Dodatkowo zmaga się Pan z zaburzeniami nerwicowymi i lękowymi. Wszystkie symptomy nasilają się co jakiś czas, powodując ból, dyskomfort podczas oddawania moczu. Wówczas też mocniej odczuwa Pan problemy emocjonalne.

Bardzo dobrze, że przebadał się Pan pod kątem urologicznym. Nie stwierdzono dzięki temu poważniejszych nieprawidłowości. Niemniej jednak może Pan cierpieć na przewlekłą chorobę dróg moczowych, która jest często powodowana stresem. Najlepiej byłoby jeszcze raz skonsultować się ze specjalistą urologiem oraz pomówić o tych dolegliwościach z psychiatrą, który Pana prowadzi. Możliwe, że warto rozpocząć fizjoterapię urologiczną, która pozwoli zmniejszyć napięcie mięśni w obrębie dna miednicy. Lekarze zalecą zapewne jeszcze inne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć Pańskie dolegliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-prostata

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-dolegliwosci-zwiazane-z-prostata

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-ukladu-moczowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty