W jakim wieku mogą objawiać się problemy z prostatą?

Witam, w jakim wielku może objawiać się prostata, jakie są tego objawy??? Pozdr.

Lek. Katarzyna Szymczak

Coroczne badanie PSA oraz gruczołu krokowego powinni mieć mężczyźni powyżej 50 roku życia, jeśli w wywiadzie rodzinnym występował rak prostaty - od 40-45 roku życia.
Pozdrawiam

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

problemy z prostatą mogą wystąpić w każdym wieku. Najczęstszym problemem jest przerost prostaty powszechnie występujący u mężczyzn powyżej 50 roku życie. Do objawów należą:

słaby lub wolny strumień moczu,
poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza,
trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
częstsze niż normalnie oddawanie moczu,
odczuwanie wielkiej potrzeby oddania moczu,
wstawanie w nocy, aby opróżnić pęcherz,
przerywane oddawanie moczu,
wysiłek podczas oddawania moczu,
wyciekanie moczu,
ponowne oddawanie moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza,
ból i/lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Praktycznie w każdym wieku mogą występować zaburzenia prostaty.