Częste oddawanie moczu w nocy - jaki może być powód?

Witam, mój mąż ma 29 lat i chodzi często oddawać mocz w nocy. Skarżył się na to, że nie zawsze załatwia potrzebę płynnym strumieniem. Czuje sie dobrze, nic go nie piecze i nie ma żadnych dolegliwości. Kazałam mu zrobić badanie. Norma PSA do 40 lat wynosi od 0,21 do 1,64. Mąż ma wynik 1,5. Czy powinien ponownie pójść do urologa?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na przerost prostaty. Wskazana jest konsultacja urologiczna.

Wśród objawów przerostu prostaty najczęściej występują: częste oddawanie moczu (także w nocy), gwałtowne parcie na pęcherz, wyciekanie moczu kroplami w końcowej fazie oddawania moczu, słaby strumień moczu, wydłużony czas oddawania moczu.

Schorzenie to jest typowe dla starszych mężczyzn, jednakże czasem występuje także w młodszym wieku. Jest to, tzw. łagodny rozrost prostaty. Komórki gruczołu krokowego rozrastają się, przez co zawężają drogę odpływu moczu i wywołują wyżej wymienione objawy.
W diagnostyce schorzenia pomocny jest wywiad, badanie per rectum, USG gruczołu krokowego - przezbrzuszne lub przezodbytnicze (dokładniejsze), a czasem także badanie strumienia moczu (uroflowmetria).
W leczeniu stosuje się obserwację, leczenie farmakologiczne, czasem operacyjne.

Pozdrawiam serdecznie!