Częste oddawanie moczu w nocy - jaki może być powód?

Witam, mój mąż ma 29 lat i chodzi często oddawać mocz w nocy. Skarżył się na to, że nie zawsze załatwia potrzebę płynnym strumieniem. Czuje sie dobrze, nic go nie piecze i nie ma żadnych dolegliwości. Kazałam mu zrobić badanie. Norma PSA do 40 lat wynosi od 0,21 do 1,64. Mąż ma wynik 1,5. Czy powinien ponownie pójść do urologa?

KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na przerost prostaty. Wskazana jest konsultacja urologiczna.

Wśród objawów przerostu prostaty najczęściej występują: częste oddawanie moczu (także w nocy), gwałtowne parcie na pęcherz, wyciekanie moczu kroplami w końcowej fazie oddawania moczu, słaby strumień moczu, wydłużony czas oddawania moczu.

Schorzenie to jest typowe dla starszych mężczyzn, jednakże czasem występuje także w młodszym wieku. Jest to, tzw. łagodny rozrost prostaty. Komórki gruczołu krokowego rozrastają się, przez co zawężają drogę odpływu moczu i wywołują wyżej wymienione objawy.
W diagnostyce schorzenia pomocny jest wywiad, badanie per rectum, USG gruczołu krokowego - przezbrzuszne lub przezodbytnicze (dokładniejsze), a czasem także badanie strumienia moczu (uroflowmetria).
W leczeniu stosuje się obserwację, leczenie farmakologiczne, czasem operacyjne.


Pozdrawiam serdecznie! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty