Wynik PSA - czy jest prawidłowy?

Mam 64 lata i lekarz urolog po przeprowadzeniu badania stwierdził łagodny przerost prostaty. Przepisał tabletki i po okresie 30 dni zrobiłem badanie na PSA. Wynik wynosi 0.45. Czy jest prawidłowy?

MĘŻCZYZNA, 64 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

PSA jest antygenem specyficznym dla gruczołu krokowego. Oprócz badania per rectum, USG przezodbytniczego oznaczanie stężenia PSA jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób prostaty, zwłaszcza nowotoworowych. Podwyższone stężenie może sugerować zmianę nowotworową, ale stężenie może wzrastać także w przeroście, zapaleniu czy urazie prostaty. Samo badanie per rectum również może powodować niewielki wzrost stężenia.
W wieku 60-69 lat norma wynosi < 4.5 ng/ml. W tym przypadku wydaje się, że wynik znajduje się w granicy normy.
Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty