Wyniki PSA - czy to prostata?

Mam 58 lat. Pierwsze badanie PSA całkowitego wyniosło 7,2 ng/ml. Nie robiłem go na czczo. Gdy po 7 dniach (już na czczo) zrobiłem ponowne badania PSA całkowitego, wyniosło ono 5,11, a PSA wolnego 0,91. Lekarz przepisał mi lek F*** i po badaniach kazał przyjść za 3 miesiące. Czy tak długo mam czekać i czy nie mam się czym martwić? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 58 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!
PSA jest antygenem specyficznym dla gruczołu krokowego, wydzielanym przez komórki prostaty. Jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób prostaty, zwłaszcza nowotworowych. Jednakże podwyższony poziom PSA nie jest swoisty dla nowotworu prostaty.
Stężenie PSA może wzrastać także w przypadku łagodnego rozrostu prostaty (BPH, bardzo częsty u starszych mężczyzn), w zapaleniu prostaty, powodują go też  niektóre leki. PSA fizjologicznie rośnie wraz z wiekiem, czasowy wzrost poziomu PSA powoduje masturbacja i stosunek, a także badanie per rectum.
W przypadku, gdy PSA wynosi 4-10ng/ml warto oznaczyć frakcję wolną PSA. Poziom wolnego PSA mniejszy niż 10% wartości PSA całkowitego (niektórzy uważają, że mniejszy niż 25%) jest wskazaniem do biopsji.
W Pana przypadku lekarz chce ocenić dynamikę przyrostu PSA - to dobry parametr pozwalający na oszacowanie szybkości wzrostu PSA, co może sugerować wskazania do wykonania biopsji.
Proszę postąpić według wskazań lekarza, a jeżeli ma Pan wątpliwości porozmawiać z urologiem prowadzącym.
Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty