Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

O czym świadczy wynik badania wolnego PSA?

Witam, proszę o informację czy wynik mojego badania PSA jest prawidłowy. Głównie mam tu na myśli PSA wolny, ponieważ na wynikach z laboratorium nie było podanej normy dla tego badania. PSA całkowity 0,75 ng/ml (gdzie norma to 0 - 4 ng/ml) PSA wolny 0,516 ng/ml Dziękuję Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

PSA wolny jest parametrem który pomaga podjąć decyzję o wykonania biopsji w przypadku podejrzenia raka prostaty. Nie ma znaczenia diagnostycznego gdy jest wykonany w innym przypadku. Jego wartość ma znaczenie w stosunku do PSA całkowitego gdy znajduje się w przedziale od 4 - 10 ng/ml. Gdy wynik wyniesie poniżej 10% wystąpienie raka jest bardzo prawdopodobne. W Pana przypadku ze względu na wiek oraz niski poziom PSA wykonanie PSA wolnego nie ma sensu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy