O czym świadczy wynik badania PSA?

Mój mąż był na badaniu PSA w ostatni piątek. To badanie było poniżej 2ng/ml. Zawsze miał ok. 1,5. Zaniepokoiło go to i w poniedziałek powtórzył nadanie. Wynik go załamał, bo PSA wyniosło 7.9 ng/ml. Czy w ciągu trzech dni mógł się aż tak bardzo zmienić wynik? Jeśli tak, to o czym to może świadczyć?

Witam! Taka różnica w ciągu kilku dni - pod warunkiem oznaczania w tym samym laboratorium - może być następstwem urazu gruczołu krokowego, biopsji lub ejakulacji. Może oznaczać również błąd laboratoryjny. Doradzam zatem oznaczenie PSA po raz trzeci zwracając uwagę by nie odbyło się to po stosunku. Przestrzegam też na przyszłość przed zbyt częstym badaniem bez potrzeby - różnica między 1,5 a poniżej 2ng/ml jest minimalna, a obie wartości mieszczą się w normie - takie minimalne różnice na przestrzeni dłuższego czasu nie mają większego znaczenia klinicznego. Pozdrawiam