Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania PSA

Wynik PSA 4,33, PSA wolny 1,42, Indeks PSA wolny 33%. Pacjent ur. 1948 rok. Proszę o interpretację wyniku.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam serdecznie!

PSA to skrót wywodzący się z angielskiego Prostate Specific Antigen, czyli antygen swoisty dla prostaty. Jest to substancja charakterystyczna dla prostaty, używana jako marker rozwoju nowotworu tego narządu. Prawidłowo norma u mężczyzny w tym wieku to wynik poniżej 4ng/ml. Jeżeli chodzi o ilość wolnego Psa, to u osób z rakiem stercza procent wolnego hormonu jest niższy, niż u osób zdrowych (najczęściej granicą jest 25%).

Z powodu nieco podniesionej wartości wskazane jest poszerzenie diagnostyki. Natomiast podniesiona wartość nie musi oznaczać że mamy do czynienia z rakiem gruczołu krokowego – może świadczyć również o łagodnym rozroście gruczołu krokowego czy jego zapaleniu. Prawdopodobnie w tym przypadku mamy do czynienia właśnie z łagodnym rozrostem stercza. Jednak bez możliwości badania nie da się postawić rozpoznania.

Konieczna jest konsultacja urologiczna, a po badaniu oraz dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zdecyduje czy jest konieczność wykonania biopsji stercza.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy