Proszę o interpretacje wyniku PSA! Mam wysokie stężenie PSA

Witam. Mam na imię Jerzy. Mam 55lat. Pół roku temu miałem robioną gastroskopie. Wynik był, że mam przedrakowe komórki tkanki. Brałem antybiotyk. Ale onkolog, do którego poszedłem prywatnie sugerował, żebym zrobił badanie PSA, bo jego zdaniem co do wyniku z gastroskopii nie ma się czym niepokoić, tylko być pod ciągłą kontrolą. Więc zrobiłem wynik PSA. Wynik był 5,40.Lekarz rodzinny skierował mnie do urologa. Urolog dal mi leki, które miały mi obniżyć stężenie PSA. Miałem zrobić wynik, bo na 29.06.2010r mam kolejną wizytę u urologa. W międzyczasie miałem wesele w rodzinie i na 3 dni odstawiłem te leki, bo piłem alkohol. Po tych 3 dniach zacząłem dalej brać lek, a w czwartym dniu zrobiłem badanie PSA- wynik był 12,90! Pisze o tym weselu, ponieważ lek, który miał obniżyć poziom nie zadziałał i zaniepokoiło mnie tak wysokie stężenie w przeciągu kilku miesięcy. Bardzo się martwię. Czy to oznacza, że mogę się spodziewać diagnozy-rak prostaty? Dlaczego w tak krótkim czasie jest aż tak duży wzrost mimo brania leku? Bardzo proszę o odpowiedź. Może jeszcze dodam, że od 2 miesięcy zmagam się również z dną moczanową- taką diagnozę usłyszałem u lek. rodzinnego. Puchnie mi opuszka palca i podeszwa stopy. Także biorę na te dolegliwość lek. Powtarza mi się ta dolegliwość co 3 tygodnie, mniej więcej. Proszę o pomoc, czym mam się liczyć w związku z podwyższonym PSA. Czy to odstawienie leku na 3 dni mogło mieć wpływ na tak szybkie podwyższenie poziomu PSA? Chce jeszcze powtórzyć badanie przed sama wizyta u urologa, bo nie daje mi to spokoju? Pozdrawiam i proszę o pilna odpowiedź i interpretacje. Jerzy, lat 55

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Sam wynik - bez dokładnego badania- nie jest nam w stanie wszystkiego powiedzieć, niemniej wynik ten powinnien budzić niepokój i skłaniać do szerszej diagnostyki , zwłaszcza jesli wykluczy sie inne przyczyny tymczasowego wzrostu PSA (biopsja, infekcja układu moczowego, zapalenie prostaty czy długa jazda na rowerze).

Niewątpliwie wskazana jest szybka wizyta u urologa, który z pewnościa palapacyjnie zbada gruczoł i jak sądzę zleci USG wraz z mozliwością pobrania wycinka.

Pozdrawiam