Badania na prostatę i podwyższone PSA

Mam 47 lat, rok temu miałem badania na prostatę. Zostało wykryte u mnie podwyższone PSA, po czym zaraz skierowano mnie na biopsję. Na 12 prób wszystkie były pozytywne, z czego byłem zadowolony. Opis makroskopowy: 1 - Podstawa środka prawa: 1,8cm długość cylindra; 2 - Podstawa poprzeczna prawa: 2,1cm długość cylindra; 3 - Część środkowa środka prawa: 2,4cm długość cylindra; 4 - Część środkowa poprzeczna prawa: dwa razem 1,00 cm długość cylindra; 5 - Wierzchołek środka prawy: 1,7cm długość cylindra; 6 - Wierzchołek poprzeczny prawy: 2,00 cm długość cylindra; 7 - Podstawa środka lewa: 1,7cm długość cylindra; 8 - Podstawa poprzeczna lewa: 1,9 cm długość cylindra; 9 - Część środkowa środka lewa: 1,5 cm długość cylindra; 10 - Część środkowa środka lewa: 1,4 cm długość cylindra; 11 - Wierzchołek środkowy lewy: 1,2 cm długość cylindra; 12 - Wierzchołek poprzeczny lewy: 1,6 cm długość cylindra . Ale w dalszym ciągu chodzę na wizyty do urologa na badania, tzw. podwyższone PSA. I sam już nie wiem czy wyniki PSA opisane 2,89 / 4,85 / 1,70 / 4,02 / 2,26 dają mi pewność czy wszystko jest ok. Choć przed wizytą u urologa mam mieć wstrzemięźliwość min. 3 dni, robię nawet od 7 - 14 dni i cały czas zastanawiam co mam jeszcze zrobić, aby te wyniki były lepsze. Bo jak widać raz są lepsze raz gorsze. Mam pytanie, czy już jestem skazany na co trzymiesięczne badania.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Niestety będzie mi trudno odnieść się do tego co Pan napisał, ponieważ podał Pan jedynie makroskopowy opis biopsji, czyli to jakiej wielkości wycinki zostały pobrane natomiast nie napisał Pan wyników badania mikroskopowego, w których to uwzględnione jest właśnie rozpoznanie histopatologiczne. Co do wyników PSA to jeśli jednostka to ng/ml to w zasadzie mieszczą się one w granicach normy (od 0-4) i nie widzę większego powodu do niepokoju tymi wynikami. Oczywiście ostateczna decyzja co do interpretacji tych wyników należy do urologa. Pozdrawiam!