Co może oznaczać częste oddawanie moczu u mężczyzny?

Dzień dobry, mój tata od 2-3 lat borykał się z problemem częstego oddawania moczu, szczególnie nocą. Internista skierował go na badanie PSA, które wykazało jego zwiększoną ilość oraz w kwietniu 2017 urolog przepisał tacie lek Symlosin SR, który tata stosował prawie do końca zeszłego roku. Gdy poziom PSA utrzymywał się nadal na zwiększonym poziomie zostało przeprowadzone badanie USG brzucha, które wykazało jedynie dość liczne torbiele korowe dł. 21-22-24 mm w nerce lewej, a nerce prawej pojedyncza torbiel o dł 13 mm bliżej bieguna górnego. Wg badania gruczoł krokowy był niepowiększony. Następnie przeprowadzono USG prostaty z następującym wynikiem: Badanie USG wykonano aparaterm GE Voluson E8 z użyciem głowicy IC5-9-D. W badaniu per rectum gruczoł krokowy powiększony, płat prawy dość twardy brzeżnie w połowie długości, bliżej szczytu, szczelina międzypłatowa wyczuwalna, płat lewy twardy bliżej podstawy. W badaniu USG przezodbytniczo gruczoł krokowy o objętości 23,7 ml. Strefa obwodowa obustronnie o obniżonej echogeniczności wzdłuż pęcherzyków naczyniowo - nerwowowych. W części przedniej, po prawej stronie znajduje się ognisko hypoechogeniczne, o wymiarach 18x7x15 mm. W opcji Dopplera mocy opisywana zmiana charakteryzuje się wyraźnym przepływem krwi. Pęcherzyki nasiennie o średnicy: lewy - 8 mm, prawy - 7mm. Przypęcherzowe odcinki moczowodów wąskie, prawidłowe. Pęcherz moczowy bez zmian egzofitycznych, zawiera 15 ml moczu (20 min po mikcji). Naczynia żylne okołosterczowe nieposzerzone. Gruczoły opuszkowo-cewkowe niepowiększone. WNIOSEK: Wzmożona spoistość stercza, wysokie PSA oraz obecność ognisk podejrzanych sugerują potrzebę wykonania biopsji stercza. Następnie wykonano biopsję, która dała wynik: Ocena makroskopowa: Do badania nadesłano: 01 - 3 skrawki o długości 2, 1,5, 1,4 cm 02 - 3 skrawki o długości 1,5, 1,7, 1,4 cm 03 - 3 skrawki o długości 1,8, 2, 1,5 cm 04 - 3 skrawki o długości 2,9, 2,5, 2 cm Ocena mikroskopowa: 01 - płat lewy podstawa - Fragmenty stercza bez istotnych zmian morfologicznych 02 - płat lewy szczyt - Fragmenty stercza bez istotnych zmian morfologicznych 03 - płat prawy podstawa - Rak gruczołowy stercza. Suma Gleassona 8 (4 4) Długość zmiany w wycinkach - 10 mm i 3 mm 04 - Płat prawy szczyt - Rak gruczołowy stercza. Suma Gleasona 8 (4 4) Długość zmiany w wycinkach - 5 mm, 5 mm i 4 mm. Lekarz urolog zalecił całkowite usunięcie gruczołu krokowego standardową metodą i Tata na to przystał. Zaskoczyło mnie to, że nie zostały wykonane badania wykluczające ewentualne przerzuty. Namówiłem Tatę na wizytę u lekarza POZ w celu założenia zielonej karty leczenia onkologicznego, ale lekarz był temu niechęty i stwierdził, że gdyby były przerzuty, to Tata miałby PSA w okolicach 200. Tata 03.01 tego roku miał wykonaną operację usunięcia prostaty. Kilka dni temu odebrał wynik biopsji, gdzie napisane jest: Ocena makroskopowa: Stercz o wymiarach 3,5x2,5x4 cm, z fragmentami pęcherzyków nasiennych. Ocena mikroskopowa: 01 - szczyt I-II Rak gruczołowy stercza. Suma Gleasona 6 (3 3). W marginesie chirurgicznym nie stwierdzono nacieku nowotworego. 02 - płat prawy I - VI Rak gruczołowy stercza. Suma Gleasona 7 (3 4). Obecne naciekanie pozasterczowe i w marginesie chirurgicznym. 03 - płat lewy I - VI Rak gruczołowy stercza. Suma Gleasona 7 (3 4). Obecne naciekanie pozasterczowe i w marginesie chirurgicznym 04 - margines od pęcherza moczowego I - II Rak gruczołowy stercza. Suma Gleasona 7 (3 4). Obecne naciekanie szyti pęcherza moczowego i w marginesie chirurgicznym. 05 - pęcherzyk nasienny prawy Pęcherzyk nasienny bez nacieku raka stercza. 06 - pęcherzyk nasienny lewy Pęcherz nasienny bez nacieku raka stercza. 07 - węzły chłonne biodrowe prawe Węzły chłonne zmienione odczynowo (3-) i tkanka tłusczowa. 08 - węzły chłonne zasłonowe prawe I-IV Węzły chłonne zmienione odczynowo (2-) i tkanka tłusczowa. 09 - węzły chłonne zasłonowe lewe I-II Węzły chłonne zmienione odczynowo (2-) i tkanka tłuszczowa. 10 - wycinek z szyi pęcherza Uszkodzone (termicznie?) fragmenty szyi pęcherza moczowego z ogniskowym naciekiem najprawdopodobniej raka stercza. Historia zmian PSA (w ng/ml): 2016.01.04 - 6,063 2016.10.05 - 7,180 2016.12.22 - 8,160 2017.04.05 - 9,900 2017.08.10 - 7,470 2017.11.15 - 9,040 2018.01.24 - 0,117 Urolog, który zalecił Tacie zabieg i go przeprowadził ma się kontaktować z Tatą po konsultacji z radiologiem. W związku z powyższym mam pytania: 1) Czy teraz faktycznie powinno zostać wykonane naświetlanie? 2) Czy warto jednak przeprowadzić dodatkowe badania wykluczające dalsze przerzuty? Jeśli tak, to czy warto naciskać, by ktoś (kto?) założył mojemu Tacie kartę leczenia onkologicznego?

Lek. Paweł Szadkowski

Decyzję co do zasadności dalszej radioterapii może podjąć wyłącznie lekarz prowadzący ponieważ posiada wgląd w pełny obraz kliniczny chorego. Zawsze możecie Państwo zasięgnąć opinii innego lekarza urologa lub onkologa, ale proszę mieć ze sobą pełną dokumentację choroby ponieważ bez niej ciężko coś doradzić. Dodatkowe badania obrazowe faktycznie mogłyby wykazać progresję choroby, ale z drugiej strony prześwietlanie pacjenta z góry na dół często nie ma sensu. Sugeruję słuchać zaleceń lekarza prowadzącego.