Wyniki biopsji wycinku stercza

Witam, mój tata odebrał dziś wynik z biopsji wycinku stercza. PSA 9,67. Ca prostatae susp. Wynik badania: '597-płat prawy-wycinki igłowe dł nr1-0.6 cm, nr2-0,5cm nr3-0,5cm, nr4-0,5cm, nr5-1,3cm. '598-płat lewy-wycinki igłowe dł nr1-1cm, nr2-1,1cm, nr3-0,6cm, nr4-0,4cm, nr5-0,5cm. Mikroskopowo: rak gruczołowy nisko zróżnicowany gruczołu krokowego (Adenocarcinoma G3, Gleason 4 3). Nowotwór znajduje się w wycinku nr 1 (30% obj.) i nr 2 (10%) z płata lewego. Poza tym zanik prostaty. Proszę o możliwi
MĘŻCZYZNA, 71 LAT ponad rok temu
Lek. Artur Jeliński Urolog
73 poziom zaufania

Myssle ze pan tam powienie sam zrocic sie do urolga ktory go prowadzi dalsze leczanie trzeba omowic z pacientem w gre wchodzi radycalna prostatectomia albo RTg terapia

0

Wynik (chociaż przesłany częściowo) wskazuje na obecność raka prostaty!!! Konieczne leczenie onkologiczne w Gdańsku!!! zż

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mogą oznaczać takie wyniki biopsji stercza?

Witam, Tata ma 56 lat i o to jego wyniki: PSA - 10,58. Rozpoznanie biopsji: hyperplasia benigna prostatae Prostatic intraepithelial neoplasia Low Grade. Skupienia podejrzanych kilku cewek gruczołowych wykazujących atypię. Zmiana zbyt drobna do jednoznacznej oceny, nasuwa podejrzenie raka. Bardzo proszę o analizę tych wyników. Dziękuję

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

PSA należy do tzw. markerów nowotworowych. Przekroczenie normy może wskazywać na to, że w prostacie rozwija się nowotwór. Normy PSA zmieniają się z wiekiem, aczkolwiek wartość PSA nie powinna przekraczać 4 ng/ml.

A zatem wynik badania PSA u Taty jest podwyższony. W wyniku biopsji oprócz przerostu prostaty (stan łagodnego rozrostu gruczołu) zwraca uwagę tzw. śródnabłonkowa dysplazja prostaty niskiego stopnia, a także podejrzany obraz cewek, co wzbudza podejrzenie nowotworu.

Decyzję co do sposobu postępowania powinien podjąć lekarz onkolog, po wzięciu pod uwagę wszystkich czynników rokowniczych, badań obrazowych (USG przedodbytnicze lub tomografia komputerowa). Leczeniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne lub radioterapia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy biopsja stercza jest konieczna?

Mam 60 lat .Od kilkunastu lat leczę się na przerost stercza. Miałem już robione dwie biopsje, które dały wynik negatywny. Przyjmowałem różne leki w tym czasie na zmniejszenie prostaty, niezaleganie moczu i zapalenie prostaty. Niestety od czterech lat mój wynik PSA "całkowite" stale się powiększa. W pewnym momencie przekroczyłem 9,27. Po zastosowaniu leku antyandrogennego zaczęło się troszkę obniżać. Obecnie moje wyniki to: PSA total 7,121, PSA wolny 1,189 .Stosunek frakcji PSA-F/PSA-T 0,17. Wiem, że ten wynik jest niepokojący, ale co będzie, gdy kolejna biopsja da wynik negatywny (oby)? Na co w takim razie jeszcze trzeba zwrócić uwagę, jaki kierunek leczenia obrać, aby zdiagnozować właściwą przyczynę? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Biopsję należy wyknać, aby mieć pewność, że zmiana, która Panu dokucza nie jest złośliwa. Dobrze byłoby wykonać biopsję pod kontrolą usg przezodbytniczego, aby na pewno trafić we właściwe miejsce.  Natomiast jeśli wynik będzie negatywny, na razie może Pan pozostać przy leczeniu antyandrogenami (takim jak dotychczas) oraz alphablokerami. PSA może rosnąć również przy zwyczajnym łagodnym przeroście gruczołu krokowego, który nie jest groźny dla Pana życia. 

Jednakże warto rozważyć zabieg usunięcia całego lub części stercza np. poprzez elektrokoagulację (jeśli ma Pan inne zaburzenia poza rosnącym PSA, np. problemy w oddawaniu moczu czy zastój).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty