Badanie histopatologiczne i obecność gruczolakoraka prostaty

Bardzo proszę o szczegółową konsultację i szczegółowe wytyczne: - wiek męża 65 lat; - samopoczucie męża bardzo dobre; brak jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla raka prostaty; - PSA 7,95. Wynik badania: '613-płat prawy-wycinki igłowe dł nr1-1,8cm, nr2-1cm, nr3-1,5cm, nr4-1,6cm. '614-płat lewy-wycinki igłowe dł nr1-0,3cm i 1cm, nr2-1,7cm, nr3-1,6cm, nr4-1,1cm. Mikroskopowo: Rak gruczołowy średnio zróżnicowany (G2), Gleason 3+3. Nowotwór znajduje się tylko w wycinku nr1 z płata prawego i zajmuje około 10% jego objętości; nie dochodzi do końca zewnętrznego. W pozostałych wycinkach zanik. Z poważaniem - ds.

MĘŻCZYZNA, 65 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! Badanie histopatologiczne wykazało obecność gruczolakoraka prostaty o umiarkowanym stopniu złosliwości histopatologicznej (grading G2, Gleason 3+3). Nowotwór prawdopodobnie nie przekracza torebki gruczołu, ale jak zawsze w przypadku choroby nowotworowej konieczne jest dokładne określenie stopnia zaawansowania klinicznego (staging) poprzez badania obrazowe (RTG klatki piersiowej, TK jamy brzusznej z kontrastem, RTG kręgosłupa). Mając pełen obraz zaawansowania nowotworu będzie można dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli okazałoby się, że nowotwór dotyczy tylko prostaty to preferowaną metodą leczenia może być prostatektomia radykalna zazwyczaj wykonywana metodą elektroresekcji przezcewkowej (TURP). W przypadkach bardziej zaawansowanych leczenie może być złożone. Proponuję skonsultować wynik badania z urologiem prowadzącym Pani męża, który zakwalifikuje pacjenta do odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty