Badanie histopatologiczne po radykalnej resekcji prostaty

Proszę o odpowiedź na pytanie. Co mam dalej robić z takimi wynikami? Wynik badania histopatologicznego: Wycinki z prostaty - płat lewy środek - adenocarcinoma with mucinous features. Gleason score 6 (3+3); Ognisko raka średnicy 2 mm. Barwienie mucykarminen dodatnie. Płat prawy - podstawa - Focus adenocarcinomatosus parvus - Adenocarcinoma with mucinous features. Ognisko raka o średnicy 0,3 mm. Barwienie mucykarminem dodatnie. W pozostałych płatach ognisk nowotworowych nie znaleziono. Badanie z dnia 21.10.2012 r. PSA wolne 0,25 z dnia 5.10.2012, PSA całkowite 6,51 z dnia 3.10.2012. Morfologia, cholesterol w normie.

Witam! Na podstawie wyniku badania hist-pat można przypuszczać, że jest Pan po radykalnej resekcji prostaty i przebadano cały gruczoł krokowy. Stwierdzone ognisko gruczolakoraka było małe. Nowotwór w skali Gleasona uzyskał wynik 6 (3+3) przez co można wnioskować, że odznacza się umiarkowaną złośliwością histopatologiczną (grading). Niestety nie napisał Pan nic o tym czy wykonywano jakiekolwiek badania obrazowe (np. USG jamy brzusznej, zdjęcie RTG klatki piersiowej) celem wykluczenia przerzutów. Jeśli wykluczono ogniska przerzutowe i nowotwór występował tylko w pojedynczym ognisku w prostacie to leczenie można uznać za kompletne i pozostaje jedynie regularna kontrola urologiczna. Radykalna resekcja prostaty jest wystarczającym leczeniem w przypadku miejscowego zaawansowania raka prostaty. Proponuję pozostać pod opieką urologa, nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!