Interpretacja wyniku badania histopatologicznego u czterdziestoletniego mężczyzny

Witam!

Proszę o interpretację wyniku badań histopatologicznych wycinków pobranych podczas kolonoskopii jelita grubego. Opis makroskopowy drobne szare wycinki Opis patomorfologiczny: Foci adenocarcinomatosi, mucykarmin ogniskowo dodatni. (Wycinki 231,895G 231,896 G.) Co to oznacza. Jaki jest stopień nowotworu i jak go leczyć? Zmiana jest na głębokości 10 -15 cm tu 1/2 objętości jelita (tak napisano w kolonoskopii). Mam 46 lat i jestem mężczyzną.

Foci adenocarcinomatosi - Po polsku oznacza: Ogniska gruczolakoraka. mucykarmin ogniskowo dodatni - Oznacza, że część komórek gruczolakoraka wytwarza śluz (to są komórki dojrzałe). (wycinki 231,895G 231,896 G) - To numery kolejnych wycinków nadane w pracowni histopatologicznej. Jaki jest stopień nowotworu? - Na podstawie wyniku badania histopatologicznego samych wycinków z kolonoskopii nie można określić stopnia zaawansowania nowotworu. Dopiero można taki stopień określić po badaniu histopatologicznym całego materiału dostarczonego po wycięciu nowotworu. Aby określić stan zaawansowania trzeba znać głębokość nacieku nowotworu względem warstw ściany jelita, określić czy zajęte są nowotworem węzły chłonne, czy nie ma odległych przerzutów. Bez tych informacji nie ma możliwości stopniowania raka jelita grubego ani podania rokowania, sposobu ostatecznego postępowania leczniczego. Jak go leczyć? - Na pewno w takim przypadku należy poddać się operacji wycięcia odbytnicy (rak znajduje się w zakresie środkowej części odbytnicy). Proszę z tym wynikiem pilnie skonsultować się z chirurgiem. Co do dalszego postępowania pooperacyjnego (ewentualna chemioterapia) decyzje będą podjęte po uzyskaniu badania histopatologicznego materiału pooperacyjnego (konsultacja z onkologiem).