Gruczolakorak średnio zróżnicowany w wyniku histopatologicznego

Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego pobranego podczas kolonoskopii. Materiał wycinek ze ślepego końca esicy. 2. wyc. z pogrubiałego fałdu śluzówki tuż nad zespoleniem. Rozpoznanie histopatologiczne: fragmenty błony śluzowej jelita grubego i z niewielkim przewlekłym naciekiem zapalnym i wybroczynami krwawymi w podścielisku. Adenocarcinoma mediocrite differentiatum - infiltratio carcinomatosa.

KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu

Zapadalność na raka żołądka

Rak żołądka jest piątym nowotworem najczęściej występującym u mężczyzn, a siódmym kobiet. Patolog, prof. dr hab. Włodzimierz Olszewski, wypowiada się o wpływie sposobu odżywiania się, na rozwój tej choroby.

Aby odpowiedzieć konkretnie i szczegółowo na to pytanie musiałbym znać dokładną sytuację kliniczną pacjenta. 2. wyc. z pogrubiałego fałdu śluzówki tuż nad zespoleniem. - oznacza, że wycinki (wycinek) został pobrany nad miejscem zespolenia jelit (stan po jakiejś operacji resekcyjnej jelita grubego).

Rozpoznanie histopatologiczne: fragmenty błony śluzowej jelita grubego i z niewielkim przewlekłym naciekiem zapalnym i wybroczynami krwawymi w podścielisku. - oznacza, że w pobranym wycinku śluzówki jelita grubego występuje niewielki stan zapalny i podkrwawianie podśluzówkowe.  Adenocarcinoma mediocrite differentiatum- infiltratio carcinomatosa - oznacza gruczolakoraka średnio zróżnicowanego - naciek nowotworowy (doszło zapewne do wznowy raka w miejscu zespolenia jelit po wcześniejszej operacji resekcyjnej) - wymagana pilna konsultacja z chirurgiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty