Diagnoza raka prostaty

Witam! Otrzymałem wyniki badania cyto-histopatologicznego i nie bardzo rozumiem co one oznaczają: Badanie na podejrzenie guza stercza. PSA 8,44 Miejsce pobrania prób: bioptaty z prawego i lewego płata stercza. Jestem mężczyzną lat 53. Opis makroskopowy: przebadano po 6 skrawków z każdego płata. Rozpoznanie: 1 - Hyperplasia adenofibromyomatosa prostatae 2 - w czterech z sześciu wycinków stwierdza się utkanie gruczolakoraka gleason 3+4=7 stanowiące około 70% tkanki pobranej z płata prawego. Naciekania naczyń i nerwów nie stwierdza sie. Dgn. Adenocarcinoma prostate. Lekarz powiedział, że usuną mi prostatę i węzły chłonne. Nie był jednak zbyt wylewny, jeżeli chodzi o dokładne wytłumaczenie, czy jest to rak złośliwy czy nie, w jakim stopniu zaawansowania, jaką mam szansę na wyleczenie, jak często tego typu schorzenie występuje i co to dokładnie dla mnie znaczy. Nie ukrywam, że mam bardzo duże obawy odnośnie swojego zdrowia. Co właściwie oznacza dla mnie ta diagnoza? Jak bardzo jest to śmiertelne?

PSA 8,44 - Oznacza dwukrotne przekroczenie normy antygenu sterczowego co świadczy o występowaniu raka prostaty (patrz strona: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-psa). Miejsce pobrania prób: bioptaty z prawego i lewego płata stercza. - Pobrano u Pana poprzez nakłucia niewielkie fragmenty gruczołu krokowego z obu jego płatów. Opis makroskopowy: przebadano po 6 skrawków z każdego płata. - Po 6 fragmentów stercza z obu płatów pobrano i wysłano do badania histopatologicznego. Rozpoznanie: 1 - Hyperplasia adenofibromyomatosa prostatae - Oznacza przerost gruczołowowłóknistomięśniowy prostaty. 2 - w czterech z sześciu wycinków stwierdza się utkanie gruczolakoraka - Oznacza, że w sześciu z dostarczonych wycinkach (na 12) stwierdzono raka prostaty (nowotwór złośliwy). gleason 3+4=7 - To wynik w skali Gleasona, czyli stopniowanie histologiczne raka prostaty (patrz strona: http://eurologia.pl/g/150,skala-gleasona). Wynik sumy 7 to umiarkowany stopień agresji nowotworu. Stanowiące około 70% tkanki pobranej z płata prawego. - Czyli nowotwór głównie zajmuje prawy płat gruczołu sterczowego. Naciekania naczyń i nerwów nie stwierdza się. - Oznacza małą agresywność raka, bez naciekania struktur anatomicznych prostaty. Dgn. Adenocarcinoma prostate. - Oznacza gruczolakoraka prostaty (nowotwór złośliwy). Czy jest to rak złośliwy? - Tak w jakim stopniu zaawansowania? - Umiarkowany stopień agresji histopatologicznej, jednak dokładna ocena zaawansowania jest niemożliwa bez wyniku badania np. USG jamy brzusznej i/lub TK jamy brzusznej i miednicy. Jaką mam szansę na wyleczenie, jak często tego typu schorzenie występuje i co to dokładnie dla mnie znaczy? Co właściwie oznacza dla mnie ta diagnoza? Jak bardzo jest to śmiertelne? - Na ten temat najlepiej poczytać sobie na stronach http://portal.abczdrowie.pl/rak-stercza i http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-rak-prostaty gdzie przedstawione są dokładne informacje na temat raka prostaty. Nie odpowiem Panu szczegółowo na Pana pytania bez bezpośredniego badania jak i badań dodatkowych (np. takich jak pisałem wyżej). Myślę, że usunięcie prostaty wraz z węzłami chłonnymi jak zalecił Pana lekarz prowadzący powinno być wystarczającym zabiegiem leczniczym w Pana przypadku.