Wynik PSA- interpretacja

Witam! Otóż mój wynik PSA całkowity z 26.08.2010r wynosił 4,32ng/ml. Na początku stycznia br. urolog przepisał mi lek Bazeth. Po wybraniu 20 kapsułek, ponownie zrobiłem badanie PSA całkowite 2.02.2011r., a wynik wyniósł 1,27ng/ml. Zastanawiam się czy to prawidłowe. Jednocześnie zaznaczam, że mam 64 lata. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Zbigniew M.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

PSA jest markerem swoistym dla narządu (prostaty), ale nieswoistym dla choroby, może wzrastać w łagodnym przeroście prostaty, raku prostaty, zapaleniu prostaty, operacjach, urazach, a nawet po badaniu prostaty per rectum.
Norma PSA zależy od wieku, a dla przedziału wiekowego 60-69 lat wynosi <4,5 ng/ml.
Jeśli parametr po wprowadzeniu leczenia znajduje się w normie to nie ma powodów do obaw i należy jedynie pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl