Torbiel w obrębie nerki
Robiłem dzisiaj USG jamy brzusznej, na które to skierowała mnie lekarka, ponieważ w krótkim czasie schudłem 13kg, mam 39 lat. Na usg wykazało mi, że na lewej nerce jest torbiel ok. 7mm miąższowa i gruczoł krokowy powiększony o obj. 32 ml. Nie mam żadnych innych objawów, które mogłyby wskazywać na prostatę. Chciałbym się zapytać czy to coś poważnego i co dalej robić?

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Witam! Torbiel stwierdzona w obrębie nerki ma cechy torbieli prostej nerki. Jest to zmiana łagodna, najczęściej nie dająca żadnych dolegliwości, zarazem nie wymagająca leczenia a jedynie obserwacji (USG co roku). Powiększenie gruczołu krokowego może mieć kilka przyczyn. Najczęstszą bywa łagodny przerost prostaty, jednakże w opisanej sytuacji (z uwagi na znaczną utratę masy ciała) warto rozważyć także dalszą diagnostykę - oznaczenie PSA we krwi. Jest antygen specyficzny dla prostaty, a oznaczenie jego stężenia jest wykorzystywane w diagnostyce kilku chorób gruczołu krokowego m.in. raka prostaty. Proponuję przedstawić wynik badania USG lekarzowi zlecającemu badanie. Po przeprowadzeniu badania prostaty (per rectum) oraz oznaczeniu stężenia PSA będzie można powiedzieć coś więcej. Zachęcam również do skonsultowania wyniku badania z urologiem. Pozdrawiam serdecznie!