Prawidłowe wymiary prostaty
Witam, mam 30 lat. Wymiar mojego gruczołu krokowego na wyniku z USG to: 2,97 x 4,06 x 3,34 cm V= 20,94 cm3. Gruczoł w dotyku jest gładki, mały, płaski i o jednorodnej strukturze. Czy jest to wynik prawidłowy? Czy świadczy o łagodnym przeroście gruczołu krokowego? Czy mogę się spodziewać problemów z prostatą? Jakie badania powinienem jeszcze wykonać, aby to sprawdzić? Nie wiem jakie wymiary prawidłowe powinien mieć gruczoł krokowy. Z czym wiąże się przerost gruczołu krokowego? Z jakimi problemami mogę mieć doczynienia? Czy moge mieć problem podczas współżycia seksualnego? Jak temu zapobiec? Proszę o radę. Dziękuję Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Witam! W warunkach prawidłowych prostata nie powinna przekraczać 4x3,5x3,5 cm, a jej objętość powinna wynosić około 25cm3. Biorąc pod uwagę przedstawiony opis, można stwierdzić, że wymiary oraz objętość gruczołu krokowego jak najbardziej mieszczą się w granicach normy. Jego struktura w badaniu per rectum również jest prawidłowa. Przedstawione informacje nie skłaniają ku rozpoznaniu przerostu prostaty. Jednakże, jeśli występują objawy dyzuryczne to warto przeprowadzić diagnostykę również w kierunku stanu zapalnego. Pozdrawiam serdecznie!