Witam,
rozpoczęłam terapię ok. trzech miesięcy temu. Miałam - i nadal mam - w miarę dobry kontakt z terapeutką, widzę pierwsze efekty terapii, chociaż czasem jest ciężko. Problem pojawił się, gdy spotkałam się 3 razy z inną terapeutką. Co prawda nie na sesji, ale podczas kwalifikacji do terapii na NFZ, o którą zaczęłam starać się zanim podjęłam terapię prywatną (zaczęłam proces kwalifikacyjny, chciałam go skończyć, terminy były bardzo odległe - na samą kwalifikację czekałam 4 mied., ew. terapia na NFZ - za 3 lata). Okazało się, że do terapeutki robiącej ze mną wywiad od razu nabrałam zaufania, bez problemu opowiadałam jej o sobie i moich problemach, co z reguły nie przychodzi mi łatwo. Mam poczucie, że ta terapeutka 'trafiała w punkt', zadając mi pytania i lepiej, mimo zaledwie 3 spotkań, rozumie mnie, moją sytuację i problemy niż terapeutka do której chodzę na terapię. Zastanawiam się wciąż, czy nie zmienić terapeutki, chociaż boję się, że może to być mój mechanizm obronny - na obecną terapeutkę 'przenoszę' moje uczucia do mojej matki, nasza relacja zrobiła się.jyż bliższa. Czy iść za intuicją i zdecydować się na terapię u osoby, o której od razu pomyślałam "to jest to", czy pracować nadal z moją terapeutką, bo zmiana będzie ucieczką i poszukiwaniem "lepszej matki"?
Dobry Wieczór Pani,
Z Pani relacji wnioskuję, że zadając tutaj pytanie, Pani już sama sobie na nie odpowiedziała..., nie pozostaje mi nic innego jak podzielić Pani opinię.
Myślę, że warto byłoby ten wątek wnieść na najbliższej sesji, by wspólnie z Terapeutką to przepracować?
Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest teraz Pani najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Witam,
ważna jest relacja terapeutyczna, zaufanie wobec terapeuty, są różne podejścia psychoterapeutyczne, jednak cel jest jeden - dobrostan psychiczny pacjenta. Decyzja należy do Pani.
Pozdrawiam serdecznie
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego terapia jest nieskuteczna? – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Zagubienie i niezrozumienie przy terapii – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Jak wygląda terapia psychodynamiczna? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Czy wszystkie pierwsze spotkania z psychoterapeutą odbywają się według tego samego wzorca? – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Jak mam się bardziej otworzyć na terapii? – odpowiada Mgr Magdalena Waśko
- Czy można przeprowadzić terapię online? – odpowiada Mgr Elżbieta Schabowska
- Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeutki? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Kiedy należy zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak przetrwać kryzys na terapii? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy terapia indywidualna działa po jej zakończeniu? – odpowiada Frank Barton