Witam serdecznie. Jeżeli korzysta Pani/ Pan z pomocy psychoterapeuty lub jest w trakcie terapii z powodu jakichś problemów nie wskazana jest zmiana terapeuty ze względu na zachwianie całego procesu terapeutycznego.
Psychoterapia to proces długotrwały, z różną dynamiką. Tylko wtedy przyniesie efekty, kiedy będą spełnione pewne warunki.
Po pierwsze pacjent musi mieć motywację do pracy nad swoimi problemami, musi mieć świadomość, że terapia wymaga zaangażowania i czasu.
Po drugie terapeuta powinien mieć kwalifikacje do prowadzenia terapii: dobrze, aby był psychologiem i miał ukończone szkolenie w kierunku psychoterapii w jednym z nurtów psychoterapeutycznych poświadczone dyplomem czy certyfikatem.
Jeżeli pacjent jest zmotywowany i chce pracować nad zmianą, a terapeuta ma wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie to konieczne jest, aby między nimi pojawiło się tzw. przymierze terapeutyczne - wyrażone wzajemną akceptacją, zaufaniem, świadomością że oboje zmierzają w jednym celu.
Aby terapia przyniosła efekty potrzeba czasu, kilka spotkań raczej nie zmieni diametralnie życia, może zatem należy dać sobie i terapeucie więcej czasu. Jeżeli natomiast są wątpliwości co do kwalifikacji terapeuty (o kwalifikacje zawsze trzeba pytać!), pacjent ma poczucie niezrozumienia, nie ma zaufania do terapeuty, to jest to przesłanka do zmiany. Są jednak pacjenci, którzy mieli kontakt z kilkoma terapeutami i z żadnym z nich nie potrafili nawiązać bliższej relacji. Może to świadczyć o głębszym problemie po stronie pacjenta, który nie potrafi wejść w kontakt emocjonalny z innym człowiekiem - wtedy zmiany terapeuty są rodzajem psychologicznej ucieczki i mogą stanowić informację dla samego pacjenta o jego problemie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Zmiany psychoterapeutów – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Po jakim czasie można zauważyć efekty psychoterapii? – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Czy przy borderline mogę zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jaka terapia byłaby skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości borderline? – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Co zrobić aby terapia była skuteczna? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Relacja z psychoterapeutą – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Kiedy mogę się spodziewać efektów psychoterapii? – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Czy terapeutka może zmienić formę terapii bez porozumienia ze mną? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Zagubienie i niezrozumienie przy terapii – odpowiada Mgr Justyna Plucińska