Relacja z psychoterapeutą

Co to znaczy "wadliwa relacja z pacjentem?" Podczas rozmowy terapeuta powiedział do mnie "kocham cię" a po dłuższej chwili dodał "jak siostrę". Śpiewał refreny piosenek o miłości, były dwuznaczne teksty. Oczywiście nie mam zamiaru się w nim zakochiwać, jestem mężatką. Czy można w taki sposób sprawdzać poczucie własnej wartości? On ma żonę, a ja zaczęłam o nim myśleć za dużo. Co mam z tym zrobić. Anulka.

Dzień dobry,

W taki sposób, jak Pani opisuje, terapeuta nie powinien się zachowywać.
Proszę rozważyć zmianę psychoterapeuty. W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Bądź udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ).

Również zachęcam do rozważenia zmiany psychoterapeuty. Nastąpiło tutaj, z tego co Pani opisuje, chyba przekroczenie pewnych ram, w których powinna się mieścić relacja klient/pacjent - psychoterapeuta. W czasie terapii dzieje się dużo silnych emocji, niektóre rodzaje terapii (określone szkoły psychoterapeutyczne) mogą w jakiś sposób zwiększać prawdopodobieństwo zadziania się takich sytuacji. Na przykład psychoterapia psychodynamiczna opiera się na tzw. przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu. W toku terapii pacjent kieruje wobec psychoterapeuty swoje nieświadome potrzeby, oczekiwania, zranienia, lęki, kompleksy, a psychoterapeuta (jako kompetentna, wykształcona i po terapii własnej osoba), "przyjmuje" to, jest tego świadomy i w określony sposób reaguje na to dając pacjentowi korygujące doświadczenie emocjonalne. W ten sposób leczy pacjenta, pomaga mu. Natomiast jest to bardzo delikatna materia, psychoterapeuta jest też tylko człowiekiem i może nad czymś utracić kontrolę, może pociągnąć terapię w niewłaściwym kierunku, mogą także uruchomić się jego jeszcze nie do końca uświadomione lub nieuświadomione potrzeby itd. (pomimo, że odbył terapię własną). Dlatego takie sytuacje się zdarzają.

Witam,
Myślę że warto porozmawiać o swoich obawach z terapeutą. Terapeuta osobą wyszkoloną i powinien umieć odnieść się do Pani.wątpliwości.
Jeśli jednak spotkania dalej.byłyby nie
komfortowe można pomyśleć o zmianie terapeuty.
Serdecznie pozdrawiam,

Z Pani opisu wynika, że terapeuta przekroczył pewne granice. Proponuję zastanowić się nad zmianą psychoterapeuty. Ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie terapeuty (certyfikat lub szkolenie w trakcie, rekomendowane przez PTP). Niestety wiele osób udziela pomocy psychologicznej bez tego niezbędnego elementu.