Relacja z psychoterapeutą

Co to znaczy "wadliwa relacja z pacjentem?" Podczas rozmowy terapeuta powiedział do mnie "kocham cię" a po dłuższej chwili dodał "jak siostrę". Śpiewał refreny piosenek o miłości, były dwuznaczne teksty. Oczywiście nie mam zamiaru się w nim zakochiwać, jestem mężatką. Czy można w taki sposób sprawdzać poczucie własnej wartości? On ma żonę, a ja zaczęłam o nim myśleć za dużo. Co mam z tym zrobić. Anulka.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Objawy somatyczne depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna, ale wciąż wiele osób ma trudności z rozpoznaniem jej. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są objawy somatyczne depresji.

Dzień dobry,

W taki sposób, jak Pani opisuje, terapeuta nie powinien się zachowywać.
Proszę rozważyć zmianę psychoterapeuty. W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Bądź udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ).

0

Również zachęcam do rozważenia zmiany psychoterapeuty. Nastąpiło tutaj, z tego co Pani opisuje, chyba przekroczenie pewnych ram, w których powinna się mieścić relacja klient/pacjent - psychoterapeuta. W czasie terapii dzieje się dużo silnych emocji, niektóre rodzaje terapii (określone szkoły psychoterapeutyczne) mogą w jakiś sposób zwiększać prawdopodobieństwo zadziania się takich sytuacji. Na przykład psychoterapia psychodynamiczna opiera się na tzw. przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu. W toku terapii pacjent kieruje wobec psychoterapeuty swoje nieświadome potrzeby, oczekiwania, zranienia, lęki, kompleksy, a psychoterapeuta (jako kompetentna, wykształcona i po terapii własnej osoba), "przyjmuje" to, jest tego świadomy i w określony sposób reaguje na to dając pacjentowi korygujące doświadczenie emocjonalne. W ten sposób leczy pacjenta, pomaga mu. Natomiast jest to bardzo delikatna materia, psychoterapeuta jest też tylko człowiekiem i może nad czymś utracić kontrolę, może pociągnąć terapię w niewłaściwym kierunku, mogą także uruchomić się jego jeszcze nie do końca uświadomione lub nieuświadomione potrzeby itd. (pomimo, że odbył terapię własną). Dlatego takie sytuacje się zdarzają.

0

Witam,
Myślę że warto porozmawiać o swoich obawach z terapeutą. Terapeuta osobą wyszkoloną i powinien umieć odnieść się do Pani.wątpliwości.
Jeśli jednak spotkania dalej.byłyby nie
komfortowe można pomyśleć o zmianie terapeuty.
Serdecznie pozdrawiam,

0

Z Pani opisu wynika, że terapeuta przekroczył pewne granice. Proponuję zastanowić się nad zmianą psychoterapeuty. Ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie terapeuty (certyfikat lub szkolenie w trakcie, rekomendowane przez PTP). Niestety wiele osób udziela pomocy psychologicznej bez tego niezbędnego elementu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty